Ретроспективне підвищення податків загрожує тінізацією зарплат на 10% — Advanter Group

Ретроспективне підвищення податків загрожує тінізацією зарплат на 10% — Advanter Group

Внаслідок ухваленого підвищення податків, яке почало діяти з 1 жовтня 2024 року, український бізнес починає масово переводити працівників у тіньовий сектор. Про це під час Бізнес-форуму «Зроблено в Україні» заявив засновник Advanter Group Андрій Длігач, пише Економічна Правда.

За його словами, зміни в податковому законодавстві «заднім числом» змушують підприємців ухвалювати рішення, що призведе до збільшення тіньових зарплат на 10 відсоткових пунктів. Наразі тіньовий сектор у заробітних платах становить 35%, тобто понад третина суми виплачених зарплат є неофіційними.

Такі дані були отримані в результаті моделювання на основі опитування 220 компаній різних сфер і масштабів. Багато з них зараз скорочують персонал або повертаються до практики виплат «у конвертах», що свідчить про системну проблему, викликану новими податковими умовами.

Длігач також висловив думку, що замість підвищення військового збору більш ефективним рішенням було б підняття податку на додану вартість (ПДВ). Він аргументує це тим, що ПДВ сплачують усі, а військовий збір — лише офіційно працюючі компанії. Крім того, він вважає, що підвищення військового збору може мати негативні наслідки для бюджету, оскільки може зменшити загальні надходження через зростання тінізації.

За словами Длігача, підняття ПДВ на 2% могло б принести бюджету 77 мільярдів гривень, тоді як підвищення військового збору може спричинити втрати до 40 мільярдів, якщо не буде одночасного підвищення зарплат для працівників бюджетної сфери.

Основні зміни у податках з 1 жовтня:

  • Збільшення військового збору з 1,5% до 5% на зарплати фізичних осіб з 1 жовтня 2024 року.
  • Зростання військового збору на інші доходи громадян з 1,5% до 5% з 1 січня 2025 року.
  • Введення військового збору для ФОПів першої, другої та четвертої груп у розмірі 10% від мінімальної зарплати, а для ФОПів третьої групи — 1% від доходу.
  • Запровадження ретроспективного податку на прибуток для банків за ставкою 50% за 2024 рік.
  • Нові податки для небанківських фінансових установ, АЗС та обмінних пунктів.

За словами експертів, ці зміни можуть ще більше ускладнити роботу бізнесу в умовах воєнного часу та призвести до подальшого зростання тіньової економіки.

 


Слідуйте за нами:         

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅  в Instagram