Історичний циклізм : від "іспанки" до COVID-19

Історичний циклізм : від "іспанки" до COVID-19

Автор: В'ячеслав Михайлюк - учитель історії в "Арцизький НВК" ЗОШ I-III ст.№1-гімназія.


 Ви ніколи не замислювалися, що наша історія повторюється?

Що наше життя є циклом?

Історичний циклізм - теорія історичного кругообігу, повторення періодів зародження, розквіту і занепаду або навіть загибелі людських суспільств.

Циклізм протиставляється ідеї прогресу.

Зараз на дворі 2020 рік і нове випробування для всього людства, яке називається коронавірус COVID-19 .

Як історик, я знаю,  що це не перше таке випробування для людей,  100 років тому була схожа ситуація у світі.

Це був  «іспанський грип».

У 1918-1919 роках за 18 місяців, протягом яких тривала епідемія, в усьому світі іспанкою захворіло близько 550 млн осіб, або 29,5% населення планети.

 Померло від 50 млн до 100 млн осіб або 2,7-5,3% населення Землі.

 Епідемія почалася в кінці Першої світової війни і швидко обійшла цей найбільший на той момент збройний конфлікт за масштабом жертв.

Незвичайною особливістю «іспанки» було те, що вона часто вражала молодих людей. Майже половина всіх смертельних випадків грипу в 1918 році була серед людей від 20 до 40 років. Зазвичай під час епідемії високому ризику піддаються діти, люди похилого віку, вагітні жінки.

Але в 1918 році все було по-іншому. Хворих «вбивала» власна імунна система. Міцний імунітет занадто різко реагував на вірус і знищив легені різким збільшенням рідини з білими кров'яними тільцями.

Хворі на «іспанку». Джерело: wikipedia.org

Основними симптомами хвороби були синій колір обличчя, кривавий кашель. Найчастіше вірус викликав внутрішньо кровотечу легень, в результаті якого хворий захлинався власною кров'ю.

Хвороба протікала досить швидко. У Великобританії її називали «триденної лихоманкою» - саме за такий час хвороба могла укласти зараженого в могилу. Але деякі вмирали взагалі на наступний день після зараження.

Науці досі невідомо, де саме почалася епідемія. «іспанкою» цей різновид грипу назвали тому, що іспанський уряд першим публічно оголосил про пандемію захворювання. В інших країнах, залучених у світову війну, повідомлення про масові захворювання не пропускали цензурою, щоб не упускати бойовий дух солдатів. Іспанія ж тримала нейтралітет і могла дозволити собі подібні заяви на офіційному рівні.

У травні 1918 року в Іспанії було заражено 8 млн осіб або 39% її населення. «Іспанкою» перехворів навіть король Альфонс XIII.

Вірус не оминув жодної європейської країни. У квітні 1918 року хворі з'явилися у Франції. Потім епідемія прокотилася по Швейцарії, Іспанії, Італії, Англії та Сербії. У червні інфекція дійшла до Польщі, Румунії, Швеції та Німеччини. У липні «захворіли» Данія, Голландія і Бельгія.

У Великобританії вірус забрав життя 250 тис. Чоловік, у Франції - 420 тис., А в Німеччині - 600 тис.

Найвищий відсоток померлих щодо всього населення країни спостерігався в Сербії - 4,2%, слідом йшли Чорногорія (3,5%) і Хорватія (3,2%).

Графік смертності по тижнях Лондон, Нью-Йорк, Париж, Берлін. Джерело: wikipedia.org

 

Пандемія «іспанки» в США

Грип поширювався по країні з блискавичною швидкістю. До серпня 1918 він трохи затих, але з вересня почалася друга хвиля, і вона була ще лютіше за першу. До кінця вересня в штаті Массачусетс іспанським грипом було заражено 50 000 чоловік.

У Сіетлі пасажирів пускали в трамвай тільки в захисних масках.

Джерело: wikipedia.org

 

У Філадельфії після великого зібрання людей, на якому збиралися гроші для війни, захворіло відразу 635 осіб. Щоб зупинити поширення хвороби, в місті були закриті всі церкви, школи, театри та інші громадські місця, але, незважаючи на це, в перший тиждень жовтня в один день померли 289 осіб.

 

У Сан-Франциско, Чикаго та інших містах було стільки смертей, що влада вирішила заборонити похорон, так як це теж збирало багато людей. Медсестра ВМС Джозі Браун писала: «Морги були упаковані до стелі штабелями трупів.

Не було часу лікувати хворих, міряти температуру, тиск. У людей були такі носові кровотечі, що кров стріляла по кімнаті ».

 

Урядовці намагалися захистити жителів, позакривали навіть церкви. В Огдені, штат Юта, чиновники закрили в'їзд в місто, потрапити в місто можна було тільки з довідкою від лікаря. На Алясці губернатор закрив порти і поставив охорону для їх захисту. Але і ці заходи не спрацьовували. В полярній Номі померли 176 300 корінних жителів Аляски.

 

Жовтень 1918 року стало рекордсменом за кількістю смертей за всю історію США - 195 тис. Чоловіки померли від грипу. До кінця 1918 грип убив 57 000 американських солдатів, що в десятки разів перевищувало смертність в боях Першої світової війни.

 

Перш ніж пандемія закінчилася, двадцять п'ять відсотків всіх американців заразилися вірусом. Результатом «іспанки» стало те, що середня тривалість життя в Сполучених Штатах знизилася на 12 років.

 

Пандемія іспанського грипу в Україні

Вважається, що в Україні іспанський грип принесли німці. У березні 1918-го вони підписали з більшовиками Брестський мирний договір, згідно з яким південно-західні губернії виявлялися в зоні окупації Німеччини. У квітні війська кайзера були вже в Харкові.

Хоча населення Києва до війни не становило і 400 тис., медичні записи вказують, що на грип перехворіло 700 тис. чоловік.

 

Мабуть, в їх число увійшли військові, що переповнювали тоді місто, і жителі навколишніх сіл. Смертність від «іспанки», згідно з тим же записах, перевищила 10 тис.

 

Епідемія грипу жахала ще й тим, що вона не обійшла стороною жоден регіон і жодну соціальну групу. Якщо в колишні часи хвороби вражали в першу чергу безбатченків, то «іспанка» косила всіх без розбору.

 

 Тодішній грип не щадив і заможних людей. У лютому 1919-го в Одесі від нього померла зірка театру і кіно Віра Холодна (Левченко). Повертаючись зі спектаклю в готель Брістоль, вона випала з саней в замет.

Наступного дня в неї вже була гарячка, а пізніше проявилися всі симптоми «іспанки».

«В Одесі була справжня епідемія, і перебіг хвороби був дуже складний, а у Віри якось особливо тяжко, - згадувала сестра актриси Софія. - Професори Коровицький і Усков говорили, що "іспанка" протікає у неї як легенева чума ... Все було зроблено для її порятунку. Як їй хотілося жити! ».

Актриса померла в 25-річному віці.

 

 

 

Епідемія в Африці

Потяги, кораблі та інший транспорт сприяли швидкому поширенню хвороби по всій планеті. Епідемія пройшла по всіх континентах.

 

Госпіталь. Джерело: wikipedia.org

В Африці була дуже велика смертність від іспанського грипу. Найвищий відсоток загиблих від «іспанки» щодо всього населення країни був в Замбії - 21,2%. Слідом йшло Зімбабве - 10,2%, потім Танзанія - 8,1%. Найнижча для Африки смертність була, передбачувано, в Єгипті - 1%.

 

Іспанський грип в Азії

Хоч це не доведено науково, багато хто вважає, що іспанка прийшла з Китаю. Там загиблих було, за деякими даними, 9,5 млн осіб - це 2% від населення країни. Найвищий відсоток був в Індії (7%) і Афганістані (6,1%). Найнижчий - в Японії і Тайваню (по 0,7% від усього населення).

 

Епідемія грипу так і не дозволила медикам розгадати головну таємницю: чому вона вбивала переважно молодих людей.

Єдиним населеним місцем, яке не піддалося пандемії, був острів Маражо в гирлі Амазонки в Бразилії.

Таким чином історія повторюється і нинішнє випробування ми в будь-якому випадку переможемо.

Але як не допустити нові?

«Історія - найкращий учитель, у якого найгірші учні» (І. Ганді).