Відгукнулись перші біоіндикатори: медузи сигналізують про забруднення Чорного моря мазутом

Відгукнулись перші біоіндикатори: медузи сигналізують про забруднення Чорного моря мазутом

Вже третій тиждень триває моніторинг наслідків викиду мазуту на узбережжі Чорного моря, який проводять працівники Національного природного парку "Тузлівські лимани". Нещодавно екологи зафіксували нове забруднення – неподалік рекреаційного комплексу Лебедівка.

Про це повідомляє «Кут огляду» з посиланням на допис відомого еколога Івана Русєва.

Море викидає перших свідків екологічної катастрофи

Під час обстеження узбережжя працівники парку виявили двокілометрову ділянку пляжу, встелену мертвими медузами виду Аурелія вухата (Aurelia aurita). Їхня кількість вражає: від 2 до 3 медуз на кожен метр берегової лінії. Загалом тільки на піску було знайдено понад 5000 особин, а у воді на мілководді їх ще більше. Це перший зафіксований випадок масового викиду цього виду медуз взимку.

Чому це важливо?

Медузи є природними біоіндикаторами стану морської води. Вони чутливі до забруднень, зокрема до нейротоксичних сполук, важких металів, пластику та нафтопродуктів. Aurelia aurita містить у своєму слизу бактерії, які споживають вуглеводні, зокрема нафту та її похідні. Їх масова загибель може свідчити про серйозний токсичний удар по морській екосистемі.

Що відбувається з медузами?

Через хвильові процеси загиблі медузи за кілька днів перетворюються на "біологічний пил", який стає частиною харчового ланцюга морських та лиманних екосистем. Це означає, що токсини, які могли накопичитися в їхніх тканинах, можуть уражати інших морських мешканців – риб, молюсків та безхребетних.

Тривожний сигнал: що далі?

Це вже не перший подібний випадок. У 2022 році, після повномасштабного вторгнення рф, спостерігалася аналогічна ситуація з іншим видом медуз – корнеротом. Тоді забруднення Чорного моря було викликане підривами кораблів, затопленням суден, вибухом Каховської ГЕС. Однак ретельних екологічних досліджень тоді не проводилося.

Сьогоднішні події мають стати сигналом для екологів, науковців та громадськості. Моніторинг ситуації необхідно продовжувати, щоб оцінити реальні масштаби екологічного лиха та його наслідки для морської екосистеми.


Слідуйте за нами:         

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅  в Instagram