Славетна історія та сьогодення ветеринарної медицини Одещини

Славетна історія та сьогодення ветеринарної медицини Одещини

На Одещині у сфері ветеринарної медицини працюють сотні спеціалістів – на базі ветеринарних лікарень, різноманітних лабораторій та в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області. Це не тільки фахівці, котрі допомагають тваринам, лікують та проводять операції, наприклад, на базі Державної установи «Одеська міська лікарня ветеринарної медицини», але й ті, що перевіряють якість продукції, проводять дослідження, щоби попередити розповсюдження інфекційних захворювань. Ці питання – у полі зору Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління.

Про це йдеться на сайті ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Слід зауважити, що історія ветеринарної медицини Одещини багатогранна, бере початок майже з дня заснування Одеси, проте шлях її був тернистим. Історики дослідили, що постійні зміни не лише назв, а й розміщення та структури негативно впливали на формування ветеринарної мережі нинішньої Одеської області, яка включала Одеський, Ананьївський і частину Тираспільського повітів Херсонської губернії, Акерманський та Ізмаїльський повіти Бесарабської губернії і частину Балтського повіту Подільської губернії. Всі вони обслуговувалися ветеринарною службою губерній. Проте в самій Одесі протягом 19-го та 20-го століть було сформовано низку організацій ветеринарного напрямку. З 1803 року канцелярія Одеського градоначальника, що прирівнювалася до губернаторської, контролювала діяльність карантинних та митних закладів. Товариство сільського господарства в Одесі у 1828 році займалося, зокрема організацією ветеринарного нагляду. Значну роботу проводило товариство ветеринарних лікарів, що брало свої витоки з медичного товариства, заснованого в 1851 році. Тоді разом з медиками вони боролися з сибіркою, чумою та ящуром. У 1873 році створюється ветеринарна поліція з попередження інфекційних хвороб, яка підпорядковувалася міській управі.

Напочатку ХХ столітті в Одесі створюється ветеринарне відділення спочатку губернського, а потім повітового земельного управління. Воно, зокрема займалося організацією розплідників, парувальних пунктів, ветеринарних пунктів, молочних ферм, пасік тощо. У 1920-му з відкриття Курисово-Петрівської сільськогосподарської школи почався новий етап розвитку ветеринарної медицини в Одеській області. Згодом вона була реорганізована у Петрівський радгосп-технікум, з лав якого вийшло багато ветеринарних фельдшерів. Ще більше спеціалістів дав нашій державі факультет ветеринарної медицини Одеського аграрного університету. З 1938 року він готував ветеринарних фахівців Одещини, внесок яких неодноразово високо оцінювала держава, присвоївши звання «Заслужений ветеринарний лікар» та «Заслужений працівник сільського господарства». Серед знаменних імен О.М.Бровченко, М.І.Каранфілов, І.Ф.Медведєв, В.І.Оленченко, В.М.Стеценко, Л.І.Ярова, О.В.Ярославцев. Багато випускників Одеського аграрного університету працюють зараз в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області.

Не дивлячись на таку славетну історію ветеринарної медицини на Одещині, для багатьох поняття «ветеринарна служба» асоціюється, перш за все, з роботою ветеринарних лікарів і їх лікувально-профілактичною діяльністю щодо домашніх вихованців. Це дійсно так. Однак, як ми бачимо з історії, це далеко не єдина і майже не головна сторона діяльності ветеринарної медицини. Основне державне завдання – забезпечення епізоотичного благополуччя.

На території Одеської області відомчий контроль в сфері забезпечення епізоотичного благополуччя здійснюється Управлінням безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Наші ветеринари контролюють не тільки здоров'я сільськогосподарських та непродуктивних тварин, а й виробників кормів, підприємства з переробки молока, м'яса, ринки та торгові мережі, де реалізується готова продукція. Інакше кажучи, у зоні відповідальності весь ланцюжок - починаючи з того, що потрапляє в раціон худоби, закінчуючи продукцією, яку споживає населення.

Для підтримки епізоотичного благополуччя та випуску продукції, яка відповідає всім вимогам якості та безпеки, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області постійно проводиться комплекс ветеринарно-профілактичних заходів. Цьогоріч період проведення профілактичної вакцинації та планових досліджень тварин збігся у часі з пандемією коронавірусу. Але наші фахівці не відклали цю роботу на «потім». Це б створило загрозу зараження, а в подальшому й поширення інфекцій тварин, чого, звісно, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області допустити не могло. Згідно Плану протиепізоотичних заходів, лабораторно-діагностичні дослідження та вакцинація тварин були проведені вчасно. Особлива увага приділялася профілактичним заходам з недопущення занесення збудника африканської чуми свиней, а також сказу, сибірки та хвороб птиці, хронічному інфекційному захворюванню – лейкозу великої рогатої худоби. Чітке і своєчасне виконання ветеринарних і зоотехнічних вимог утримання тварин дозволяє підтримувати епізоотичне благополуччя на належному рівні та отримувати високоякісну продукцію для жителів регіону.

Окремо зауважимо, що Одеська область - прикордонна територія, що межує з Молдовою та Румунією, та й взагалі є «морськими воротами» України. Таке розташування накладає на ветеринарів Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області додаткові обов'язки і серйозну відповідальність. Важливо не тільки чітко стежити за епізоотичним благополуччям на ввіреній території, але й не пропустити інфекцію з сусідніх держав.

    Спеціалістами управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, без перебільшення, якісно виконуються державні завдання з епізоотичного благополуччя, забезпечення безпеки продуктів харчування тваринного і рослинного походження. Моніторинг ситуації в нас поставлено на чільне місце. Наші фахівці терміново реагують на повідомлення європейської системи швидкого оповіщення (RASFF) стосовно виявлення небезпечних и непридатних харчових продуктів та кормів, проводять роз’яснювальну роботу серед населення, виробників продукції, через засоби масової інформації щодо небезпечних хвороб сільськогосподарських та свійських тварин та методів боротьби із ними, своєчасно попереджають про можливу небезпеку тієї чи іншої продукції.

Ветеринарну службу Одещини завжди відрізняли високий професіоналізм співробітників, здатність в будь-яких умовах прийти на допомогу людям і тваринам, відданість професії. Наші ветпрацівники – це люди унікального складу, котрі до того ж мають величезну кількість спеціальних ветеринарних і медичних знань та життєвого досвіду.

"Угол обзора" ближе к читателю!

Все новости Бессарабии и Украины здесь и сейчас:

✅ Стань частью нашего сообщества в facebook и пригласи друзей!

✅ Кратко и по сути. Подписывайтесь на наш Telegram-канал

✅ Поддержи нас в Instagram