З нового навчального року майже всі освітні заклади Кілійської громади можуть піти на дистанційку
Навчальний рік у школах і садочках Кілійської громади може пройти у дистанційному форматі. Ті укриття (за правилом двох стін), з якими навчальні заклади працювали останні два роки, згідно нових правил ДСТУ вже не вважаються безпечними і не дають права закладам освіти працювати. Про це «Кут огляду» розповів голова Кілійської громади Вячеслав Чернявський.
«З початку війни ми запустили работу майже усіх навчальних закладів, окрім трьох - садочків «Берізка», «Сонечко» та П'ятої школи, адже там немає можливості зробити навіть найпростіше укриття. Аби закрити це питання, ми зібрали освітні залишки по бюджету, це 4,5 млн гривень, і мали намір придбати за ці кошти так звані модульні укриття. Виділили кошти, почали готувати закупівлі, відвідали інші громади, які вже встановили такі укриття, та встигли запустити роботу до початку нового навчального року. І вже мали оголошувати тендер, але отримали повідомлення, що були внесені зміни до ДСТУ стосовно укриттів, згідно з якими ці модульні укриття (швидкоспоруджувальні - за ДСТУ) більше не підходять для використання в закладах освіти. Справа в тому, що вони розраховані тільки на 4 години перебування, а, за новими правилами, потрібні такі, що гарантують безпеку на 48 годин. Модульні можна ставити, наприклад у місцях скупчення людей, аби там можна було перечекати загрозу або укритися від уламків, але у школах - заборонили. Кожного року ДСНС нам підписує дозволи на використання укриттів, та нам чітко дали зрозуміти, що модульні - не підпишуть. Проте це не найгірше, що зміниться. Відтепер вважаються забороненими найпростіші укриття, зокрема за правилом двох стін. А ними забезпечено більше 90% наших закладів.
Тільки в трьох закладах освіти є придатні для перебування підвали - Фурманівський та Новоселівський дитячий садки, а також Шевченківська друга школа. У всіх інших підвалів немає, або є напівпідвали, які не підпадають під затверджені параметри. Тож з великою ймовірністю заклади, які працювали за правилом двох стін або переміщувалися на період повітряної тривоги до укриттів за межами закладу, підуть на дистанційку», - зазначив Вячеслав Чернявський.
Як додав голова громади, на випадок, якщо ж заклади освіти вимушено перейдуть на дистанційне навчання, вони повністю забезпечені всім необхідним для онлайн-уроків. Проблема залишається в тому, що через блекаути, не всі діти зможуть відвідувати ці онлайн-уроки.
«Школи повністю готові до онлайн-уроків навіть в умовах вимкнення світла, адже запуститься генератор - і вчитель проведе заняття. Але чи буде змога у всіх дітей долучитися - питання. Не у всіх є генератор, акомулятор та навіть ноутбук або смартфон. Дуже сподіваюся, що до вересня відбудуться якісь зміни, які дозволять дітям відвідувати заклади освіти. Нещодавно громаду відвідали представники департаменту освіти Одеської ОВА, які побачили нашу проблематику - майже повну відсутність придатних місць для сховища. Це обумовлено тим, що в нашій місцевості дуже високі грунтові води, через що підвали і тим паче бомбосховища майже не будували. Попередньо порадилися, що ті кошти, які ми планували на придбання мобільних укриттів, витратимо на виготовлення проєктів будівництва бомбосховищ бодай в опорних закладах. Вартість лише проєкту - понад 400 тисяч гривень. Вартість будівництва одного бомбосховища на 500 осіб - 50-150 мільйонів! В нас близько 3700 дітей. І ми розуміємо, що сума для будівництва навіть одного сховища непідсильна для нашого бюджету. Звісно, будемо просити субвенцію з бюджетів вищих рівнів, але беруть сумніви, що це реально.
ОВА буде звертатися до Кабінета міністрів України, які приймають відповідні рішення, з проханням переглянути ці вимоги або зробити якусь зональність, вийнятки. Зрозуміло, що у прифронтових містах або тих, які часто обстрілюють, такі міри необхідні, але у нас, слава Богу, все тихо, а коли є загроза, ми заздалегідь зупиняємо навчальний процес. Так далі й працювали б, але...
Тож звертаюся до батьків, яким ми обіцяли, що встановимо модульні укриття, і нарешті в їх дітей буде можливість піти до школи або у садочок. Ми дійсно були на фініші цього рішення, але, на жаль, більше не маємо змоги йти цим шляхом. Будемо сподіватися на краще», - резюмував Вячеслав Чернявський.
✅ Стань частиною спільноти « Кут Огляду» в facebook та запроси друзів!
«Кут Огляду» ближче до читача!
Все новини Бесарабії та України тут і зараз:
✅ Коротко і по суті. Підпишіться на наш Telegram-канал
✅ Підтримай нас в Instagram