Олександр Антонюк про тарифоутворення та плани "Житловика"

Олександр Антонюк про тарифоутворення та плани "Житловика"

"Кут огляду" продовжує тісну інформаційну співпрацю з керівниками громад, сіл, комунальних підприємств. Нещодавно ми розмовляли з директором комунального підприємства "Житловик" (Арциз) Антонюком Олександром Васильовичем. Говорили про тарифоутворення, ОСББ та вцілому про послуги підприємства і плани на майбутнє. Розмова вийшла досить цікавою та змістовною.

- Олександре Васильовичу, розкажіть нашому читачеві як, власне, утворюється плата за послуги?

Якщо говорити про тарифоутворення - тариф тарифу різниця. У нас в середньому - 2,30 грн, у Кілії, до прикладу, тариф 3,97 лише за одне обслуговування. В Арцизі - ця сума 2,30 з урахуванням всіх ремонтних робіт. Є навіть будинки з тарифом 2,00. Сюди входить обслуговування каналізації та водопостачання, прибирання прибудинкової території та дрібні послуги.

Якщо у будинку ми робили повністю каналізацію, освітлення у під'їзді чи ремонтували покрівлю 10% (якщо більше 10%, то це вже не поточний ремонт, а капітальний) то у таких будинках плата за послуги була і 2,68 грн. Тому й виходить, чим більший об'єм робіт, тим більша проплата.

Тарифи встановлюються на комунальні види послуг, водопостачання, водовідведення, погодження з побутовими відходами. Чому погодження? Бо це збір, вивіз, переробка та утилізація сміття. Збір та вивіз може проводити будь-яке підприємство у статуті якого прописано, що вони можуть ці послуги надавати. Переробкою і утилізацією відходів може займатися лише те підприємство, яке має ліцензію.

Також до комунальних видів послуг належить теплозабезпечення, електрозабезпечення. Обслуговування прибудинкової території - не комунальний вид послуги, а послуга по управлінню багатоповерховим будинком.

У 2015 році вийшла постанова Уряду 417, де досить детально розказано, як правильно розраховувати ціни на послуги у цих будинках. Існують обов'язкові види послуг у санітарному відношенні - технічне обслуговування каналізації, обслуговування під'їздів на освітлення (освітлення має бути постійним у темну пору доби).

Та не обов'язковий вид послуги - прибирання прибудинкової території, під'їздів. Тому люди самі вирішують, чи хочуть мати таку послугу. І тут знову питання - якщо прибирати, то всім, або нікому. Бо є субсидіанти, котрим пільги нараховуються від найменшого тарифу, тому на один будинок не може бути два тарифи. Тому такі питання мають погоджуватися з усіма мешканцями. Але у будь-якому випадку обов'язкові види послуг ми повинні розрахувати:

- адміністративні витрати;

- виробничі витрати;

- прямі витрати;

- поточні ремонтні роботи.

Раніше об'ємні капітальні ремонтні роботи проводилися за державний кошт. Будинки були на балансі міста і на масштабні ремонти гроші виділялися з міського бюджету чи бюджету області. У 2017 року депкорпус зняв будинки з балансу. Існує хибна думка, що тепер квартира моя, а все що поза нею - не моє. Тобто під'їзд, підвал, дах - то не моя проблема.

Обслуговування будинку є обов'язковим для його нормального існування. Власники квартир тепер роблять за свій рахунок капітальний ремонт будинку. Ми, враховуючи ремонт у плату за послугу, робимо заплановані роботи. Тому ми намагаємося донести мешканцям, що це потрібно самим людям.

Підприємство, у свою чергу, максимально скоротило штат працівників для економії ресурсу. Скоротили робочі місця економіста, бухгалтера. Цим всім тепер займається головний бухгалтер, у якого і так досить великий об'єм роботи. Лише диспетчерів залишились двоє. Це вимушений захід, бо готівковий розрахунок по оплаті послуг найефективніший. Це актуально особливо у Городку, де немає жодного відділення банку.

 

- Чому підвищується ціна на обслуговування будинків?

- Тому що щорічно підвищується мінімальна заробітна плата. Відповідно, піднімається ціна на витратні матеріали. Для нас це дісно проблема. Дотаційні підприємства одразу у такому випадку підвищують тарифи. Ми ж можемо такі перерахунки робити лише після закриття попереднього року. Тобто, у першому кварталі поточного року.

- Поговоримо про ОСББ. На ваш погляд, такий вид об'єднання вигідний?

- Щоб з гідністю вийти з цієї ситуації, потрібно створювати ОСББ (об'єднання співвласників багатоповерхових будинків) та відкрити розрахункові рахунки на кожен будинок, зробивши технічну документацію на будинок.

Якщо будинкам не допомогти у створенні ОСББ, то вони просто підуть по шляху руйнації. Особливо це відчутно буде на маленьких малоквартирних будинках, де по 16 квартир. Вони не перспективні, самі вони не виживуть.

Тому їм потрібно об'єднуватися в асоціації по десять будинків. Взяти собі одного упорядника, робочого, бухгалтера і за зарплатню ці люди будуть працювати на цей будинок. До речі, ОСББ можуть отримати безвідсотковий кредит.

 

- Плани "Житловика" на поточний рік.

 - У березні ми плануємо проводити збори з кожним будинком. Нам потрібно донести людям правильну інформацію і бути почутими. Ми повинні пояснювати людям по якій причині піднімається плата за послуги.



Стань частиною нашого товариства у facebook та запроси друзів.



Люди повинні розуміти, що плата у кожного будинку буде різна. Якщо будинок в плачевному стані (капітального ремонту потребує дах, підвал, каналізація, то, звичайно, для такого будинку буде плата вища. Якщо будинок у задовільному стані - оплата може навіть зменшитися. До речі, зараз ми міняємо у під'їзді електропостачання і замінюємо звичайні лампи на економ. Це дасть змогу скоротити витрати по електроенергії втричі.

З власниками квартир будемо разом вирішувати суму оплати послуг. На яку суму домовимось - на таку суму будемо обслуговувати. Якщо будинок буде не доплачувати, ми не зможемо його обслуговувати. Ми змушені будемо скоротити свої послуги до мінімуму, або зовсім припинити такі будинки обслуговувати.

Люди повинні зрозуміти що вони співвласники свого будинку. А наше підприємство не може працювати на одному лише ентузіазмі.

Прийшла пора змін, реформ і ми повинні навчитися жити і працювати у нових реаліях. Тому деколи і доводиться приймати непопулярні рішення.

 

 Вікторія Лісецька 

 

"Кут огляду" ближчий до читача!

Всі Бессарабії та України тут і зараз: Коротко та по суті:

Підпишись на наш Telegram- канал

Підтримай нас в Instagram