Альтернативи спалюванню

Альтернативи спалюванню

Що робити з листям та іншими рослинними рештками?

Вже другий тиждень Кут Огляду проводить інформаційну кампанію «АрцизБезДиму». Ми вже поговорили про ризики для здоров'я, про юридичні аспекти та штрафи за несанкціоноване спалювання рослинних решток. Настав час поговорити про альтернативи.

  1. Не збирати листя там, де це непотрібно

Основною масою рослинних решток восени є опале листя. Є перелік робіт, які ми часто виконуємо без глибинного розуміння наслідків. Для чого ми збираємо листя? Комусь подобається вигляд оголеної землі, хтось боїться «а що сусіди скажуть?», хтось таки чином хоче врятувати сади та городи від хвороб та зимуючих шкідників. Насправді, опале листя є природним покривалом для землі взимку та джерелом поживних речовин, які дерева забирають із землі. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, у садах. Також в опалому листі зимують корисні комахи, які піклуються про наші з вами рослини. Досить подивитися, наскільки родючими є ґрунти у лісах, де листя ніхто не прибирає! Тож, наша порада — прибирати листя лише на газонах, адже великий шар листя може призвести до запрівання трави, а в інших місцях дозвольте природі робити свою справу!

Яка з частин цієї ділянки у вас більше асоціюється з життєдайною осінню? 

   2. Компостування

Добре, в будь якому разі зібрати листя все одно, а ще й обрізка від дерев та кущів, ботва від томатів і тд. Як бути з цим всім добром? Дуже вдалим рішенням є організація компостної кучі (у посушливій Бессарабії ї варто трошки заглибити у землю, щоб уникнути пересихання). Таким чином ви уникните процесу спалювання та отримаєте джерело поживного органічного добрива прямо у себе на ділянці. Поради щодо компостування ми ще опублікуємо в окремій статті, а поки можете почитати більш детально ТУТ.

   3. Правильне спалювання

Ведучи мову про негативну сторону спалювання рослинних решток ми часто говоримо про шкоду диму. Але відкриємо секрет: можна спалювати з розумом. Бувають випадки, коли спалювання уникнути неможливо, адже потрібно знищити гілки або інші частини рослин, які інфіковані грибковими чи іншими видами інфекційних хвороб. В такому разі вогонь знищує вражені хворобою рослини і перетворює їх на багату мінеральними речовинами золу! Проте такі дії треба проводити таким чином, щоб полум'я не тліло, а саме горіло з постійним доступом повітря. Проблема того самого листя в тому, що воно не горить, а повільно тліє без доступу кисню, і тут починаються процеси утворення небезпечних речовин. Тому, палити гілки можна, трава і листя — у компост.

   4. Утеплення роз та інших квітів

Є рослини, які потребують назиму утеплення надзвемної частини. Листя представляють собою прекрасний термоізолюючий матеріал. 

   5. Вивезення в якості сміття

З цього року керівництво КП «Благоустрій» запевнило, що не відмовлятиме домогосподарствам у вивезені рослинних решток в якості сміття. Тому можете виносити листя і всяке інше осіннє добро (яке варто було б перетворити на добриво) разом з іншим сміттям — Благоустрій вивезе це все на звалище. Про роботу КП «Благоустрій», ціни на вивезення сміття ми плануємо підготувати окреме інтерв'ю.

Тож, пам'яєтайте, що альтернативи є, і спалювання — це завжди остання міра, до якої треба звертатись в останню чергу. Просто дайте природі робити свою справу.

Можливо, хтось з вас вже має досвід використання одного з наведених способів? Поділіться з нами та іншими читачами у коментарях.

 

✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!

«Кут огляду» ближче до читача!

✅ Коротко і по суті. Підписуйтесь на наш Telegram-канал

✅ Підтримай нас в  Instagram

✅ Стань частью сообщества "Угол Обзора" в facebook и пригласи друзей!