Обережно, пастка окупантів: у Facebook створюють фейкові групи для збору даних про зниклих українців

У соціальній мережі Facebook з’являється дедалі більше груп, які нібито допомагають у пошуку зниклих безвісти українців. Насправді ці групи керуються з-за кордону, а їхні адміністратори збирають чутливу інформацію, яка може бути використана проти українців.
Приклад діяльності фейкових сторінок
Сторінка «Молитва», яка має понад 169 тисяч підписників, виглядає як ресурс для допомоги в пошуку зниклих військових та цивільних. Щодня в ній публікуються дописи з фотографіями зниклих захисників, зазначається місце та час їхнього зникнення. Однак адміністратори цієї сторінки знаходяться не в Україні. Згідно з інформацією, управління сторінкою здійснюють троє адміністраторів із Вірменії.
Ця сторінка контролює щонайменше шість груп:
"Пошук зниклих 💙💛"
"Україна сьогодні, Доброго вечора, ми з України!"
"Пошук людей під час війни"
"Сильная Украина"
"Пошук людей/ Поиск людей"
У модерації цих груп також беруть участь особи з Вірменії, Індії, Індонезії, В’єтнаму та інших країн.
Маніпулятивні методи
Щоб завоювати довіру, такі групи активно публікують патріотичні дописи та новини про Україну. Наприклад, сторінка «Україна - Перемога», яка раніше називалася Artemis, зараз має майже 50 тисяч підписників і тісно співпрацює зі сторінкою «Молитва».
У цих групах збирається інформація про зниклих військових, включаючи їхні фотографії, останнє місце перебування та умови, за яких вони вийшли на зв’язок. Ця інформація може бути використана для аналізу дій ЗСУ та створення фейкових акаунтів.
Як захистити себе та близьких
Перевіряйте сторінки й групи. Досліджуйте, хто є їхніми адміністраторами, та звертайте увагу на країни, з яких вони керуються.
Не публікуйте чутливу інформацію. Уникайте вказування деталей про місце зникнення чи контактні дані військових.
Користуйтеся офіційними каналами. Для пошуку зниклих користуйтеся перевіреними установами та організаціями.
Офіційні контакти для пошуку зниклих безвісти та військовополонених
Ось список перевірених організацій, які допоможуть у пошуку:
Національне інформаційне бюро: гаряча лінія 1648; +38 044 287 81 65; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Кол-центр з розшуку зниклих осіб при Уповноваженому: 0 800 339 247, Viber/Telegram 095 896 0421, електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Міжнародний комітет Червоного Хреста: +41 22 730 3600, +380 800 300 155, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ: +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Гаряча лінія МВС України: +38 089 420 18 66.
Слідуйте за нами:
✅ у facebook (та запроси друзів!)
✅ у нашому Telegram-каналі
✅ в Instagram