Енергоатом заявив про купівлю реакторів російського виробництва для Хмельницької АЕС

Енергоатом заявив про купівлю  реакторів російського виробництва для Хмельницької АЕС

Уже цього літа Енергоатом має намір закупити два реактори російського виробництва для оснащення 3 і 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. За планом Хмельницька АЕС стане найпотужнішою в Європі. Про це повідомив глава "Енергоатому" Петро Котін в інтерв'ю, яке він дав для Reuters, інформує Укрінформ.

На тлі масованих обстрілів теплової та гідрогенерації Україна робить ставку на атомну енергетику. Тим паче, що і багато європейських країн також заявили про відродження атомної енергетики як найбільш чистого виду енергії. Розширенням і підвищенням потужності ХАЕС Енергоатом хоче компенсувати втрату Запорізької атомної станції. Запорізьку АЕС найближчими роками відновити не вдасться.

Звісно, Україна сподівається деокупувати ЗАЕС, однак навіть після повернення її під українську юрисдикцію запустити станцію на повну потужність не вдасться. Для цього забракне потужності водойми-охолоджувача, яка неабияк обміліла після підриву греблі Каховської ГЕС. Про одночасний запуск усіх п'яти енергоблоків на ЗАЕС зараз і мови бути не може, кажуть експерти. Максимум, що можна "вичавити" із ЗАЕС в її теперішньому стані - роботу одного реактора протягом одного місяця. Потім його потрібно буде зупинити, щоб дати відновитися охолоджувачу. Таким чином, умова повноцінної роботи ЗАЕС - це відновлення Каховського водосховища. А це - питання не найближчої перспективи.

Тому було вирішено закупити два реактори для Хмельницької АЕС. Зараз на Хмельницькій атомній працюють два енергоблоки. А третій і четвертий мали намір запустити ще на початку двохтисячних. Однак тоді на заваді атомній енергетиці несподівано стали популісти від політики, які домагалися заборони "мирного атома" на території України. Тож будівництво енергоблоків 3 і 4 довелося зупинити. Україна купить два реактори російського виробництва Однак тепер їх добудовуватимуть. Тим паче що третій енергоблок був свого часу законсервований, будучи готовим на 90%.

Тому Енергоатом домовився про купівлю двох реакторів російського виробництва. Щоправда купуватимуть їх у Болгарії. "Переговори між урядом України та Болгарії тривають... і я думаю, що десь у червні ми матимемо результат укладення контрактів з Болгарією на закупівлю цього обладнання", - повідомив Котін.

Щоправда, в питаннях ціни поки що є труднощі. Спочатку Болгарія була готова віддати обидва реактори за 600 мільйонів доларів. Однак, зметикувавши, що такі реактори більше купити ніде, крім як у росії, продавець почав підвищувати ставки. Та все ж наша влада сподівається сторгуватися з болгарами за ту ціну, яка була названа раніше. "Болгарська сторона постійно прагне домогтися для себе більшої вигоди, ніж ці 600 млн доларів, і чим більше часу минає, тим вищі ціни вони озвучують, але ми, як і раніше, зосереджені на ціні в 600 млн доларів", - сказав Котін.

Тим часом, на Хмельницькій АЕС почнуть готувати майданчик під новий реактор. І щойно сторони досягнуть згоди, одразу ж почнуть його монтаж. Однак і на цьому епоха будівництва Хмельницької АЕС не закінчиться. Україна має намір побудувати там ще два нових енергоблоки - вже на основі американських реакторів AP-1000. Втім, чи вистачить потужності охолоджувача для шести реакторів - також питання непросте. В останні посушливі роки річка Горинь, що живить ставок-охолоджувач ХАЕС, влітку неабияк міліє. І тоді воду в нього доводиться закачувати насосами.



Залишайтеся в курсі важливих подій! Слідуйте за нами:

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅ в Instagram