Флагман української морської освіти під загрозою: в Одесі курсанти б’ють на сполох

Флагман української морської освіти під загрозою: в Одесі курсанти б’ють на сполох

Курсантський парламент НУОМА  повідомив у петиції, що євроінтеграція та розвиток конкурентоспроможної мережі вищої освіти в Україні є важливими кроками на шляху до якісного реформування освітньої системи. Однак останнє рішення Міністерства освіти і науки України щодо приєднання Національного університету "Одеська морська академія" (НУОМА) до Одеського національного морського університету (ОНМУ) викликало значний резонанс у професійному середовищі та суспільстві.

23 січня 2025 року під час зустрічі представників МОН із членами вчених рад обох закладів було оголошено про відповідне рішення. Однак воно суперечить заявленим критеріям реформи, відповідно до яких слабші заклади доєднуються до сильніших. Натомість НУОМА є не лише одним із найкращих закладів морської освіти в Україні, а й визнаним у всьому світі флагманом підготовки морських офіцерів, йдеться в тексті петиції.

Згідно з критеріями, які публічно озвучувало МОН:

Міжнародне визнання: Випускники НУОМА займають п’яте місце у світі та друге в Європі за рівнем професійної підготовки, а роботодавці віддають перевагу саме їм.

Якість вступників: Понад 60% студентів НУОМА – бюджетники, середній бал на контракт вище, ніж в ОНМУ.

Високий кадровий потенціал: Академія має стабільну кадрову політику та приваблює кращих викладачів морської галузі.

Акредитація та стандарти: Всі програми НУОМА акредитовані НАЗЯВО, а система освіти відповідає вимогам Institute of Marine Engineering, Science and Technology (IMarEST).

Рішення МОН ігнорує ці показники та ставить під загрозу конкурентоспроможність України на міжнародному ринку морської освіти, вважають автори петиції.

Наслідки для морської безпеки та державної стратегії

Окрім руйнівного впливу на якість підготовки морських офіцерів, реорганізація суперечить Стратегії морської безпеки України, затвердженій Указом Президента України від 17.07.2024 року. У документі зазначено необхідність модернізації системи морської освіти відповідно до оборонних та безпекових потреб держави.

Поглинання НУОМА іншим закладом, що не має аналогічного рівня міжнародного визнання та акредитації, створює ризики для морської галузі загалом та іміджу України як морської держави. У ситуації з об’єднанням морських вишів залишається багато питань. Курсанти Національного університету «Одеська морська академія» звертають увагу на ключові аспекти, які Міністерство освіти і науки України, схоже, проігнорувало.

«Усі наші освітні програми акредитовані, а в них – ні. Їм необхідно акредитувати 18 програм у НАЗЯВО, що коштуватиме 62 тисячі гривень за кожну.

Більшість наших курсантів – це бюджетники, що свідчить про високий рівень підготовки. У них же переважають контрактники, адже вони демпінгують цінами: 60 тисяч гривень у нас проти 47 тисяч у них. Для МОН це стало єдиним аргументом, щоб зробити їх приймачами двох університетів.

До того ж, їхній контингент складається здебільшого з непрофільних студентів – психологів, туристів, соціологів та будівельників. У нас же – найкраща в Україні тренажерна база», – повідомило виданню «Кут огляду» обізнане джерело.

 

Заклик до влади

Курсантський парламент НУОМА закликає вжити всіх необхідних заходів для зупинення реалізації цього рішення. Оптимізація мережі морських закладів освіти повинна відбуватися з урахуванням реальних показників якості освіти та міжнародного визнання, а не всупереч ним.

Україна має зберегти Національний університет "Одеська морська академія" як незалежний та провідний навчальний заклад, що забезпечує високий рівень підготовки морських офіцерів і сприяє зміцненню статусу держави на світовій арені морської освіти.

 


Слідуйте за нами:         

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅  в Instagram