Пам’ятаєте вибух на одеській нафтобазі? Владислав Михайленко розповів, які наслідки спричинила ця подія на Одещині

Пам’ятаєте вибух на одеській нафтобазі? Владислав Михайленко розповів, які наслідки спричинила ця подія на Одещині

Дар'я Болгова

Спокійне і розміряне життя вмить перетворилося на пекло: щоденні вибухи, повітряні тривоги, страшне незнання майбутнього… Уся Україна потерпає від війни, зокрема й Одеса. Пам’ятаєте, як 3 квітня росія завдала ракетного удару по одеській нафтобазі? Ми вирішили дізнатися, які екологічні наслідки спричинила ця подія, а для цього поспілкувалися з Владиславом Івановичем  Михайленко, екологом, аспірантом кафедри екології та охорони навколишнього середовища, науковим співробітником Одеського державного екологічного університету.

Яка частина території Одещини постраждала від вибуху на нафтобазі?

«Нам, Одесі, дуже пощастило, бо велике значення має те, яка кліматична та погодна ситуація у регіоні після ракетного удару. Не дивлячись на те, що сама газоповітряна хмара була дуже масивною та містила багато забруднювальних речовин, погодні умови були такі, що вітер дув з міста і тому ця хмара насувалася не на наше місто, а з нього, тому лише деякі регіони близько «Молодої гвардії» зазнали якогось впливу, але насправді масштабного шкідливого впливу все ж таки не було, нам пощастило».

Чим може загрожувати сам вибух?

 «Стосовно того, чим це може загрожувати. Наприклад, якби ця хмара насувалася на місто, то у цій хмарі дуже багато забруднювальних речовин таких як діоксид сірки, діоксид азоту, стійкі ароматичні органічні сполуки бензопірен, формальдегід (це ті речовини, що викликають рак), та пил, який є різної дисперсності, який, потрапляючи в організм людини, провокує різні захворювання, не будемо дуже багато на цьому зупинятись.

І тоді, якби ця хмара насувалася на місто, її потужність була б така, що вона могла б на день-два покрити місто таким чином, щоб ми не мали відкривати вікна для провітрювання, тому що ці частинки б осаджувалися, і ми могли б помітити на білих своїх вікнах темний наліт – це б означало, що ці частинки осіли біля наших будинків, але оскільки нам пощастило, то ми могли вільно відкривати вікна та провітрювати кімнату».

Як самі ракети забруднюють середовище?

«Стосовно ракетних ударів. По-перше, безпосередньо, сама ракета, коли запускається, викидає стійкі органічні забруднювальні речовини, такі як діоксини, гексахлорбензол та поліхлоровані біфеніли – це ті речовини, які шкодять навколишньому середовищу в тому місці, де була випущена ракета.

Ракета, коли потрапляє безпосередньо на територію, під час вибуху викидає ті самі органічні речовини та просто забруднювальні речовини, які викидаються при спалюванні будь-якого палива, тобто при горінні будь-якої органічної сировини: ті самі діоксиди азоту, сірки, бензопірен, пил, сажа тощо. І ці самі стійкі органічні забруднювальні речовини також викидається при вспаласі цієї ракети».

Особливості небезпечності забруднювальних речовин

«В чому небезпека особливо стійких забруднювальних речовин таких як діоксини та поліхлоровані біфеніли? Вони накопичуються в організмі людини та виводяться дуже довгий час. Значна їх частина може залишатися в наших організмах та передаватися від батьків до пращурів, до нащадків. Якщо подивитися масштабніше все залежить від того, куди потрапить ракета, тому що ракета може потрапити на об’єкт хімічної промисловості, може потрапити на нафтосховище, і тоді кількість та специфіка забруднювальних речовин буде збільшуватися і залежати від того, куди саме потрапила ця ракета. Тут ще можна додати, що оті мешканці, які проживають поблизу можуть зазнавати не лише хімічного забруднення, а й фізичного, такого як шумового та вібраційного. Від шумового забруднення може пошкоджуватися органи слуху людей, а від вібраційного може пошкодитися об’єкти нерухомості. Наприклад, вилітати вікна та зменшуватися термін придатності бетону, з якого складаються наші стіни, тому що його термін придатності 50-70 років, але від вібраційного навантаження його термін придатності зменшується».

Тож нам пощастило, адже погодні умови зіграли нам на руку і значної шкоди Одеському регіону не було завдано через вибух нафтобази. Але війна триває, і ми не знаємо,  які ще будуть її наслідки. Сподіваємося на найскоріше її завершення, щоб ми знову змогли повернутися до звичайного нам мирного життя.


 

✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!

 «Кут огляду» ближче до читача!

✅ Коротко і по суті. Підпишись на наш Telegram-канал

✅ Підтримай нас в  Instagram