Дотримання норм трудового законодавства під час воєнного стану

Дотримання норм трудового законодавства під час воєнного стану

Сьогодні, 20 квітня в Арцизькій районній філії Одеського центру зайнятості відбувся так званий круглий стіл за участю представників роботодавців Арцизької, Теплицької та Павлівської громад з головним державним інспектором з питань праці та заробітної плати управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області Руслана Миколайовича Перебийносюка.

За круглим столом обговорювали дотримання норм трудового законодавства у воєнний стан. Пан інспектор відповів на найбільш хвилюючі питання громадян, що надходять до Держпраці.

- Чи можна під час воєнного стану звільнити працівника (скорочення штату)?

Такої заборони не існує. Але, при можливості краще зачекати закінчення воєнного стану.

 

- Як правильно вийти з декретної відпустки під час воєнного стану?

Жодного нового правила виходу з декретної відпустки та закінчення відпустки по догляду за дитиною до трьох років не передбачено. Тобто, роботодавець дотримується чинного законодавства.

 

- Чи можна звільнити жінку, яка виїхала з дитиною за кордон (заяву не писала, але повідомила, що перебуває за кордоном)?

Заборони на звільнення за власним бажанням немає. Якщо працівник виїхав за кордон у зв’язку з бойовими діями – звільнити за прогул не можливо, але й зберігати за працівником заробітну плату немає підстав.

 

- Що робити роботодавцю, якщо у період воєнного стану немає можливості нарахувати та виплатити заробітну плату?

Заробітна плата має виплачуватися не менше двох разів на місяць. Але зараз ми маємо справу із форс-мажорними обставинами. Якщо не було об’єктивної можливості виплатити заробітну плату – це є підставою для звільнення від відповідальності, але не скасовує обов’язку виплати працівникам зарплату у повному обсязі за першої можливості.

- Якщо у працівниці немає можливості залишити дітей (так як дитячі садочки не працюють) чи може вона втратити роботу? Звільнити за прогули її не можуть. Можливо оформити роботу надомно чи дистанційно. Якщо такої можливості у підприємства немає, доведеться оформляти відпустку за власний рахунок.

 

- Чи має право роботодавець видавати на руки трудові книжки під час воєнного стану?

Наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис. Але, якщо роботи по включенню відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників до реєстру застрахованих осіб не завершені, відсутні підстави для видачі трудових книжок працівникам. Натомість, працівник завжди має можливість одержати завірену належним чином копію трудової книжки або витяг із неї.

 

- Якщо закінчився контракт з військовослужбовцем, але він продовжує служити. Які дії роботодавця?

Відповідно до частини дев’ятої статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації. Таким чином, за військовослужбовцем, контракт якого закінчився, але він продовжує служити, збережуться всі гарантії, передбачені статтею 119 Кодексу законів про працю України, а саме місце роботи, посада і середній заробіток.

 

- Якщо працівника мобілізували, чи робиться запис до трудової книжки?

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток. Запис до трудової книжки не вноситься.

 

- Якщо працівник пішов до тероборони, чи зберігається за ним робоче місце та середній заробіток?

За працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою є підписаний контракт.