ЗБЕРЕГТИ МЕРЕЖУ БІБЛІОТЕК У ТАТАРБУНАРСЬКІЙ ГРОМАДІ – СПРАВА ЧЕСТІ МІСЬКОЇ РАДИ

ЗБЕРЕГТИ МЕРЕЖУ БІБЛІОТЕК  У ТАТАРБУНАРСЬКІЙ ГРОМАДІ – СПРАВА ЧЕСТІ МІСЬКОЇ РАДИ

…Чи любите ви бібліотеку так, як люблю її я?
Сьогодні йду в Татарбунарську районну бібліотеку за новою порцією місцевих новин, і раптом дізнаюся, що всі працівники централізованої бібліотечної системи як у місті, так і в селах Татарбунарської та Дивізійської територіальних громад звільнені у зв’язку з ліквідацією підприємства… Взагалі звільнені майже всі працівники вже колишнього відділу культури, комунікацій з громадськістю, сім’ї, молоді та спорту Татарбунарської райдержадміністрації, крім музичної школи, яка на момент ліквідації вже мала статус комунального закладу.


«Як так?» - дивуються бібліотекарі, які вже отримали на руки свої трудові книжки. -
«Що нам далі робити? Як зберегти бібліотечні фонди, усе наявне майно, обладнання та устаткування? Як оформити всю наявну документацію для передачі в архів, якщо по факту ми вже звільнені?»
Звичайно, напризволяще заклади культури не покинуті. Документація і ключі від приміщень залишаються у бібліотекарів, працівників будинків культури, районного історико-краєзнавчого музею.


У центральній бібліотеці міста Татарбунари зараз йде напружена робота з документацією. Любов Борисівна Фадіна, яка виконувала обов’язки директора централізованої бібліотечної системи, комплектує зараз усі особові справи працівників, здає звіти, консультує сільських бібліотекарів, які не знають, що робити в ситуації невизначеності. По факту, працівники бібліотек нині є волонтерами на своїх робочих місцях, адже і звіти треба здавати, і передати в архів усі справи в зв’язку з ліквідацією, і визначити фактичний обсяг усього бібліотечного книжкового фонду.
4 січня на 4 сесії 8 скликання Татарбунарська міська рада прийняла рішення про затвердження Положення про відділ культури, сім’ї та молоді Татарбунарської міської ради у новій редакції і, зокрема, про створення комунального закладу «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради», куди увійдуть усі філії бібліотеки сіл Баштанівка, Дельжилери, Спаське, Струмок, Борисівка, Глибоке, Нерушай.
В результаті незаконного звільнення працівників культури Татарбунарської громади, виникла правова колізія, яку потрібно вирішувати найближчим часом. Звільнені керівники культурно-просвітницьких закладів міста отримали усне запевнення міського голови Андрія Глущенка, що вони будуть поновлені на своїх посадах.

«Сподіваємося, що наш міський голова дотримає свого слова, а ми готові й надалі виконувати свої посадові обов’язки», - каже Любов Борисівна Фадіна.


 Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!***
А тим часом Міністерство культури та інформаційної політики України пропонує розібрати по пунктах, за яких умов можлива ліквідація закладу культури:

Юридичний механізм ліквідації:
Районні державні адміністрації (РДА) не мають права ліквідовувати районні заклади культури. Вони зобов’язані передати їх територіальній громаді, на території якої вони знаходяться. У свою чергу, відповідні місцеві ради не можуть відмовити прийняти заклади у комунальну власність територіальних громад.
Якщо територіальна громада, якій передаються ці заклади культури, приймає рішення про необхідність ліквідації чи реорганізації – вона має обов'язково звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП). МКІП може винести рішення щодо ліквідації чи реорганізації закладу культури ВИКЛЮЧНО за зверненням територіальної громади і на основі обгрунтованих підстав. Інший спосіб – незаконний.
У яких ще випадках МКІП дозволяє ліквідацію?
У випадку обґрунтованої реорганізації: іноді через територіальну близькість закладів культури доцільно реорганізувати заклади культури. За умови надання рівноцінних і доступних послуг мешканцям. Зекономлені на утриманні закладу кошти перенаправити на інші потреби громади. Організаційна трансформація закладів культури в Центри культурних послуг є інструментом оптимізації, і в жодному разі не скороченням та не обмеженням доступу жителів до культурних послуг.
Якщо не МКІП, то хто дозволяє ліквідацію?
Трапляються випадки коли в разі ліквідації закладу культури з’являється додатковий комерційний інтерес. І надмірна зацікавленість у майнових комплексах проявляється у недотриманні законів. Проти чого наше міністерство і виступає та намагається з цим боротися.
Позиція МКІП:
Для мінімізації ризиків МКІП розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Мінімальних державних соціальних стандартів забезпечення громадян культурними послугами». У ньому визначено базовий набір культурних послуг, критерії та показники виконання цих стандартів, а також вимоги до приміщень і обладнання закладів культури.
Що робити вам:
Якщо ви натрапляєте на інформацію або дізнаєтеся про черговий намір закрити бібліотеку, будинок культури чи навіть мистецьку школу, пишіть нам або робіть публікацію у соціальних мережах і тегайте Олександра Владиславовича Ткаченка або МКІП.
***

Я ж висловлю побажання усіх читачів нашої бібліотеки – шановні депутати Татарбунарської територіальної громади, збережіть для нас інтелектуальний та культурний осередок, збережіть тепло та затишок публічної бібліотеки. Бо від існування осередків культури залежатиме розвиток всієї нашої Татарбунарської громади.

Вікторія Алєксєєнко.
м. Татарбунари.

«Кут огляду» ближче до читача!

Коротко і по суті. Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Підтримай нас в  Instagram