2 лютого. День пам'яті преподобного Євфимія Великого

Народився Євфимій у Малій Вірменії (територія сучасної Туреччини) близько 377 року. Його поява на світ була довгоочікуваною за старанними молитвами батьків. А божественне видіння передвіщало новонародженому велике майбутнє.
У трирічному віці хлопчик залишився без батька, і мати, прагнучи виконати обітницю про посвяту сина Богу, віддала дитину на виховання до храму.
До 28-ми років Євфимій пройшов усі ступені церковних посад, починаючи з читця та закінчуючи саном ієрея. Також він здійснював нагляд за довколишніми монастирями. Однак молодий інок обтяжувався посадою настоятеля і мріяв про усамітнення та безмовність.
У віці 29 років Євфимій здійснив таємне паломництво до Єрусалиму. Там він прийшов у Фаранську лавру, а через 5 років, бажаючи ще більшого усамітнення, пішов у пустелю зі своїм другом Феоктистом. Вони оселилися в печері, яку пізніше перетворили на церкву, а поряд була заснована кіновія. Євфимій Великий став для ченців духовним лікарем, спонукав їх до праці не лише духовної, а й тілесної. Він навчав зберігати мовчання під час богослужінь та трапези.
Відома історія про те, як авва зцілив сина арабського воєначальника. Юнак на ім'я Теревон був одержимий бісом, і вся права сторона його тіла висохла. Якось уві сні йому явився преподобний, який обіцяв одужання. Приїхавши в пустелю і отримавши зцілення, юнак увірував у Христа. Євфимій хрестив Теревона та всіх арабів, що прийшли з ним, а також наставив їх у християнській вірі.
Ще багатьох зцілив преподобний, ні з кого не беручи плати. Слава про нього поширилася і по сусідніх областях. Але душа його жадала безмовності та спокою. Він пішов у відокремлене місце на горі. Незважаючи на бажання Євфимія жити на самоті, Господь наказав йому не відганяти ченців. Так було засновано лавру.
Якось до лаври прийшли близько чотирьохсот вірмен, що йшли до Йордану. Преподобний наказав їх нагодувати. Проте економ заперечив, сказав що хліба не вистачає навіть своїм ченцям. Проте святий наполягав. Прийшовши до хлібні, економ не зміг відчинити двері – стільки хліба було в келії! Боже благословення зійшло на посудини з вином та оливою. Усі паломники були нагодовані. Але хліб не закінчувався протягом трьох місяців, як у вдови з Сарепта.
Серед інших чудес, явлених молитвами преподобного Євфимія Великого: дарування чадородія неплідним жінкам, послання дощу. Іноді під час Літургії ангел допомагав святому служити. Був у преподобного також дар бачити людські думки і душі причасників: хто приступає до прийняття Божественних Тайн гідно, а хто – ні.
Прожив авва близько 96 років, і спочив на руках свого учня, пробувши з ним три останні дні у вівтарі. Час смерті був відкритий авві в день пам'яті Антонія Великого.
✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!
«Кут огляду» ближче до читача!
✅ Коротко і по суті. Підпишись на наш Telegram-канал
✅ Підтримай нас в Instagram