Абревіатури воєнного часу

Абревіатури воєнного часу

Тельпіс Катерина

Пройшов перший місяць війни, й уся країна вже остаточно пересунулась на військові коліщатка. Зараз мовлення певних людей чи новинні стрічки перетворилось на потік довгих складних абревіатур на кшталт : ППО із ЗРК збили ворожий БПЛА, що насправді означає, що наші браві хлопці та дівчата збили літальний апарат, у якому не було пілоту, у повітрі ракетою. У цій статті я спробую просто, пояснити незрозумілі людині без відповідної освіти терміни та скорочення простими словами.

Треба почати напевно із розбору найважливішого боєздатного формування у нашій країні – ЗСУ ( Збройні сили України). Багатьом відомі три їх частини : Сухопутні війська, Повітряні та Військово-морські сили, які складаються у відповідні абревіатури : СВ, ПС та ВМС. Про їх діяльність  особливо пояснень не потрібно. Вони захищають землю воду та повітря від загарбників і стережуть кордони України.

 Але також, поряд із названими є такий рід сил як ССО ( Сили спеціальних операцій). Це люди із доволі специфічною освітою, яка охоплює найрізноманітніші сфери: розвідка, рекрутинг, інформаційний вплив, операції порятунку тощо. Усе, що не в змозі виконати три попередні угрупування, виконують «ССОшники». Якщо ви чуєте про точкові захоплення чи знищення певних стратегічно важливих об'єктів чи обличь, то із високою вірогідністю це робота саме цього роду військ.

 Ще до ЗСУ входять ДШВ (Десантно-штурмові війська). Це наймобільніше військове формування, яке завжди напоготові. У інтернет мережах частіше ми чуємо про відповідне угрупування супротивника, який погрожує нам висадкою десь у Одеській області, і насправді – це позитивні новини. Основа роботи ДШВ – раптовість, ворог не має знати ані про місце, ані про кількість військових, але ще краще, коли він не знає навіть про наміри здійснити певну операцію даними силами військ. Українські бійці також працюють, про що ми можемо впевнитись  із наявних у інтернеті звітів уже виконаної роботи.

Новим цікавим елементом ЗСУ стала територіальна оборона (ТрО), словосполучення, яке за цей місяць було на вустах у кожного українця. Із 14 року формувались окремі роти у місцях тогочасних бойових дій, а першого січня 2020 року вони стали ще одним із родів військ. Особливість цього формування у тому, що воно діє переважно у межах однієї області і головною його ціллю є захист цивільних громадян у цих кордонах.

Окрім ЗСУ, активну участь у сучасних бойових діях беруть сили МВС ( Міністерство внутрішніх справ) . До цієї структури входить Національна поліція України, діяльність та основне завдання якої майже не змінилось із початком бойових дій. Єдині специфічні назви, які можуть зустрітись, говорячи про це формування, - КОРД, ППОП та ГУНП. Це спеціальні підрозділи, які виконують особливо складні завдання і через це можуть частіше аніж інші потрапляти у термінові зведення новин. Часто звучать абревіатури ДМС та ДПС - це Міграційна та Прикордонна служби. Працівників саме цих органів ви зустрічаєте, коли маєте наміри поїхати із країни – перші видадуть вам закордонний паспорт, а другі, подивившись у нього, пропустять вас за кордон ( У деякі країни нині можна виїхати не маючи відповідного документу). Лідерами потрапляння у новини є НГУ та ДСНС (ГСЧС російською).  Діяльність Національної гвардії України нині мало чим відрізняється від роботи хлопців та дівчат із ЗСУ, це саме ті люди, які безпосередньо знаходяться на передовій і чиїми зусиллями ми тримаємо нашу землю. А ось  Державна служба надзвичайних ситуацій тримає зброї у руках і рятує нас не від самого агресора, а від наслідків його дій.  Вони гасять пожежі, розміновують будівлі та займаються евакуацією.

Завершити перелік найуживаніших у медіа назв різноманітних структур та органів треба із абревіатурою ОП, яка розшифровується як Офіс Президента. Коли ви бачите чи чуєте у новинах ім'я Михайла Подоляка чи Андрія Єрмака, то оголошену ними інформацію можна трактувати майже як пряму мову президента. Основна робота усієї структури  полягає у допомозі та представництві діючого керівника держави. Відомий усім Олексій Арестович також опосередковано належить до цього органу, бо є позаштатним радником голови Офісу Президента України.

А далі треба пройтись по найуживанішим абревіатурам цієї війни, до яких входять назви певного виду озброєння, атак тощо.


✅ Коротко і по суті. Підпишись на наш Telegram-канал


 ППО ( ПВО у російськомовній версії) – Проти повітряна оборона. Багато людей уявляє собі військових із переносними гранатометами, які стріляють у повітря, інші уявляють собі великі артилерійські машини, а насправді, - це лише назва низки військових заходів, які можуть бути виконані будь чим: від середньокаліберної ручної зброї до літаків- винищувачів.

ЗРК та ПЗРК –  ( Переносний) Зенітно ракетний комплекс. Це бойові та технічні засоби, основна ціль яких – винищення повітряних об’єктів. Найвідомішими прикладами є Бук, Оса, С-300, та Стінгери на озброєні української армії. Серед техніки росії можна знайти також Панцир, Кинджал, Тунгуску та Ураган. 

ПТРК – Протитанковий ракетний комплекс. Бойові та технічні засоби, основна ціль яких – винищення броньованих об'єктів. Найвідомішим прикладом є Джавелін, а поруч із ним також використовується NLAV та Корсар. Бойовий заряд як і у попередньому виді зброї представлений ракетами. 

БМ – Бойова машина. Насправді ця абревіатура має безліч варіацій, які уточнюють сферу застосування відповідної техніки та її характеристики : ББМ, БМД, БМС, БМВО, БМВП тощо. Найчастіше вам можуть зустрітись такі скорочення як БМП та БТР. Бойова машина піхоти - забезпечує вогневу підтримку бійцям та бронетранспортер – їх переміщення. Загалом під цими літерами маються на увазі танки, бронеавтомобілі та тягачі.

БПЛА – Безпілотний літальний апарат. Насправді, до цієї групи попадає лише техніка, яка скеровується людьми, але  не знаходяться безпосередньо на борту. Крилата ракета, наприклад, не може потрапляти від це визначення  Найпопулярнішим представником є Байрактар, також часто чуємо про застосування дронів. Останні бувають різноманітних розмірів та призначень: розвідувальні, транспортні  та дрони-камікадзе, які само знищуються, влучаючи у певні об’єкти противника. 

Не страшно чогось не знати, нормально губитись у нових специфічних термінах, але війна – це наша реальність зараз. Ми маємо володіти достатнім понятійним апаратом, щоб не стати заручником дезінформації, мати змогу вільно висловлюватись на теми, що бентежать та зменшити кількість незрозумілостей та невизначеностей у цей час.  Отже, якщо ви зустрічаєте нове для себе слово, вам варто перепитати про його значення у інших, або пошукати в інтернеті, і це стаття, я сподіваюсь, стане вам у нагоді. Чекаємо миру та перемоги! Слава Україні!

✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!

 «Кут огляду» ближче до читача!

✅ Підтримай нас в  Instagram