Впорядкування єврейського цвинтаря в Арцизі: думки містян розділилися на «за» та «проти»

Впорядкування єврейського цвинтаря в Арцизі: думки містян розділилися на «за» та «проти»

У кожному місті та селищі є старі кладовища, які вмирають…  Вмирають з плином часу, вмирають, бо ніхто за ними не доглядає. Так зване «єврейське» кладовище, розташоване в середмісті Арцизу,  періодично стає темою для публікацій на сторінках видання «Кут огляду».

Зазвичай городяни зверталися до нашої редакції через занедбаний стан кладовища, але сьогодні й вчора телефон редакції «розривають» скарги мешканців міста через те, що цвинтар…. впорядковують.

Єврейське кладовище має історичну цінність для місцевих та може розказати про  наше минуле, певний період становлення міста, тут поховані ті, хто колись розвивав Арциз, робив внесок у розвиток міста. Воно розташоване в центральній частині міста, тому повсякчас кожен житель міста, прямуючи в мікрорайон чи у зворотному напрямку, бачить  цвинтар. До того ж, містяни, які проживають поряд, дуже часто через це кладовище ходять пішки.

Що передувало?

Не так давно на старий цвинтар нашого міста було страшно глянути – запустіння, непролазні чагарники, сміття…Ситуація почала змінюватися, коли перейматися станом цього цвинтаря почали комунальники.

Питання впорядкування цвинтаря обговорювалося під час однієї з апаратних нарад в міській раді, тоді мова йшла про наведення ладу та огородження кладовища, як тільки погода дозволить. Також тоді директор КП «Благоустрій» Анатолій Серек-Басан наголосив, що гроші з місцевого бюджету не витрачатимуть, комунальники все зроблять своїми силами.

Прийшло тепло, пройшли дощі, погода дозволила – колектив КП «Благоустрій» взявся до справи.

Що обурює містян?

Серед скарг та нарікань – облаштування тротуарної доріжки «по могилах», видалення декількох дерев. Також люди цікавилися, чи використовують кошти з місцевого бюджету й скільки саме, зазначивши, що наразі це було би не актуально.

Але не всі городяни такої думки…

Я також поспілкувалися з мешканцями міста, які живуть поряд та часто ходять пішки через кладовище. І вони вдячні комунальникам за початок «великого прибирання» та облшатування тротуарної доріжки, яке триває зараз.

«Так склалося, що ми ходимо через старий цвинтар щодня. І завжди на моїй пам’яті тут люди ходили, й будуть ходити – так значно скорочується відстань та, відповідно, час. Цікавить, чому нікого не обурює викинуте сміття, його тут було багатенько – сморід, пакети  - уособлюють «високу духовність» тих, хто викидає весь цей бруд.  Я вважаю, що комунальники роблять добру справу», - каже мешканка міста Ганна.

 Люди вдячні «Благоустрою», бо тепер не треба буде «ламати ноги»,  бруд після дощу вже не буде проблемою.

Також ці слова підтверджують комунальники, які зараз облаштовують цвинтар. За їхніми словами, серед тих, хто проходить повз,  чимало дякують за працю.

Що каже директор КП «Благоустрій»?

Анатолій Миколайович про незадоволення деяких мешканців міста знає, однак наголошує, що через цвинтар, «по могилам», люди ходять щодня по вузькій стежинці, що петляє поміж могил, або приблизного місця поховання, зрізаючи собі шлях. Там де люди протоптали шлях,  стежки загнали у землю вже ледь помітні горбки, які колись були могилами.

А як правильно?

За санітарними правилами утримання старих і нових кладовищ, через 20 років після закриття цвинтаря дозволяється на його місці розбити парк. Напевно, для великих міст ця норма є не такою болючою, на відміну від провінційних містечок та селищ,  де пам’ять це не лише певні нариси історії, а й конкретні люди…  Можливо, саме через це до редакції надійшли звернення містян. Але варто додати, що це кладовище могли би знести за нормами чинного законодавства (згідно з Постановою Головного державного санітарного лікаря України  від 01.07.1999  N 28  "Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України", ДСанПіН 2.2.2.028-99),  але зараз його впорядковують та облаштовують, аби ситуація змінилася на краще та пам'ять нашого міста була збережена.

 

 

Слідуйте за нами:         

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅  в Instagram