7 лютого. Пам'ять святителя Григорія Богослова

Святитель Григорій Богослов – один із найбільших християнських святих, який ніс Боже Слово людям, покровитель учених, богословів, апологетів і місіонерів. Учасник Другого Вселенського собору 381 року. Один з Отців Церкви, поряд з Іоанном Златоустом та Василем Великим.
Григорій Богослов народився приблизно в 329 році в римській провінції Аріанз у релігійній родині. Його отець Григорій був Назіанським єпископом, мати Нонна - жінка високих моральних правил, вся сім'я почиталася святими. Батьки ще до появи дитини на світ вирішили присвятити її служінню Господу. Юнак вирізнявся видатними здібностями і здобув чудову освіту. Він навчався в Кесаріях Каппадокійської та Палестинської, в Олександрії, в Афінах, де вивчав риторику, філософію, поезію, музику, геометрію, астрономію, познайомився із працями Платона та Аристотеля. Під час навчання Григорій потоваришував із Василем Великим, майбутнім архієпископом Кесарії Каппадокійською.
У 30-річному віці Григорій прийняв хрещення від свого батька, а потім пішов у монастир і разом з Василем Великим продовжував вивчення богослов'я і вів аскетичний спосіб життя. Перебування в пустелі, багаторічне усамітнення, роздуми про Бога, молитва, читання слова Божого, писання натхненних слів і пісень були більше до душі Григорію Богослову, ніж священицьке служіння. А тому святий Григорій довгий час ухилявся від заняття будь-якої громадської посади.
Але великий проповідник Слова Божого не міг довго ховатися в чернечій келії. Початок церковної діяльності Григорія Богослова співпав із періодом правління імператора Юліана Відступника, який проводив гоніння на християнські храми.
Обраний православними єпископами та паствою на престол архієпископа в Константинополі, він прибув туди і почав проповідувати в епоху найсильнішого панування аріан, коли під їхню владу потрапили всі храми. Аріани переслідували його, засипали глузуваннями та лайками, кидали в нього камінням і намагалися фізично усунути єпископа. Але народ повірив Григорію Богослову, вигнав аріан із храмів та довірив архієпископу Константинопольський кафедральний храм Дванадцятьох Апостолів та Святу Софію.
Григорій Богослов став учасником Другого Вселенського собору 381 року, де розвінчав брехню Македонія, який заперечував Божество Святого Духа.
Здійснивши свій подвиг, згодом він відмовився від Константинопольської кафедри, пішов у рідне селище Аріанз і провів тут у суворих аскетичних подвигах останні роки свого життя.
7 лютого 389 року Григорій Богослов преставився Господу і був похований у Назіанзі. Нині нетлінні мощі Григорія Богослова зберігаються у Соборі святого Георгія у Стамбулі.
✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!
«Кут огляду» ближче до читача!
✅ Коротко і по суті. Підпишись на наш Telegram-канал
✅ Підтримай нас в Instagram