6 ноября – День иконы Божией Матери «Всех скорбящих Радость»

6 ноября – День иконы Божией Матери «Всех скорбящих Радость»

 

Рубрику ведёт  Наталия Васильевна

Уже в одном имени этой иконы заключено утешение. Мы обращаемся к Богородице, которая спешит на зов о помощи, поддерживая нас в испытаниях, утирая слезы плачущих и даря надежду

По обычаю Богоматерь изображают сообразно словам молитвы, обращенным к Ней. «Помощница обидимых, не надеющихся надеяние, убогих заступница, печальных утешение, алчущих кормительница, нагих одеяние, больных исцеление, грешных спасение, христиан всех поможение и заступление», — так мы именуем образ, воплощенный на иконах «Всех скорбящих Радость».

Поэтому Божия Матерь здесь показана в окружении бедствующих людей — раздетых, больных, голодных, а также ангелов, совершающих благодеяния от Ее имени. Сама Заступница пишется на иконе во весь рост, в царском одеянии и с венцом на голове. Над Ней в облаках восседает Спаситель, который в левой руке держит Евангелие, а правой благословляет. Известны разные иконографические виды образа.

Молитвы:
«Всех скорбящих радосте и обидимых заступнице, и алчущих питательнице, странных утешение, обуреваемых пристанище, больных посещение, немощных покрове и заступнице, жезле старости, Мати Бога Вышняго Ты еси, Пречистая: потщися, молимся, спастися рабом Твоим».

"О Пре­свя­та́я Вла­ды́­чи­це Бо­го­ро́­ди­це, вы́ш­шая Хе­ру­ви́м и чест­не́й­шая Се­ра­фи́м, Бо­го­из­бра́н­ная От­ро­ко­ви́­це, всех скор­бя́­щих Ра́­дос­те! По­да́ждь уте­ше́­ние и нам, в ско́р­би су́­щим: ра́­зве бо Те­бе́ ино́го прибе́жища и по́­мо­щи не и́ма­мы. Ты еди́на еси́ ра́­дос­ти на́шея хода́таица, и Я́ко Ма́­терь Бо́­жия и Ма́­ти ми­ло­се́р­дия, предстоя́щи у Пре­сто́­ла Пре­свя­ты́я Тро́ицы, мо́жеши нам помо­щи́: ни­кто́­же бо при­те­ка́яй к Те­бе́ посра́млен от­хо́­дит. Услы́­ши у́бо и нас (имена), ны́­не в день ско́р­би пред Твое́ю ико́­ною при­па́­даю­щих и со сле­за́­ми Те­бе́ мо­ля́­щих­ся: от­же­ни́ от нас належа́щия на нас ско́р­би и пе­ча́­ли в сей вре́­мен­ней жи́з­ни, не лише́ны же ны со­тво­ри́ Тво­и́м всеси́льным хо­да́­тай­ством и ве́ч­ныя несконча́емыя ра́­дос­ти в Ца́рст­вии Сы́­на Тво­его́ и Бо́­га на́­ше­го. Ами́нь."


"Угол обзора" ближе к читателю!

Все новости Бессарабии и Украины здесь и сейчас:

✅ Стань частью нашего сообщества в facebook и пригласи друзей!

✅ Кратко и по сути. Подписывайтесь на наш Telegram-канал

✅ Поддержи нас в Instagram