3 грудня - православні вшановують пам'ять святителя Прокла Константинопольського
Святитель Прокл, архієпископ Константинопольський, з юних років увесь свій час віддавав молитві та вивченню Святого Письма. Господь удостоїв його великого щастя бути учнем святителя Іоанна Златоуста, який висвятив його спочатку в сан диякона, а потім у сан пресвітера.
Святий Прокл був свідком явлення апостола Павла святителю Іоанну Златоусту. Від свого вчителя святий Прокл отримав глибокі знання Святого Письма, навчився в досконалій формі викладати думки.
Після вигнання і смерті святителя Іоанна Златоуста святого Прокла висвятили патріархом Константинопольським Сисинієм на єпископа міста Кизика, але під впливом єретиків-несторіан паства вигнала свого святителя. Тоді святий Прокл повернувся до столиці і проповідував Слово Боже в храмах Константинополя, зміцнюючи слухачів у православній вірі, викриваючи злочестивих єретиків.
Після смерті святителя патріарха Сисинія святитель Прокл був зведений на архієпископа. Ставши патріархом Константинопольським, керував Церквою протягом дванадцяти років. Стараннями святителя Прокла за святого царя Феодосія II з Коман до Константинополя було перенесено мощі святителя Іоанна Златоуста.
Під час патріаршества Прокла імперію спіткав руйнівний землетрус, що тривав кілька місяців. У Віфінії, Геллеспонті, Фригії руйнувалися міста, зникали з лиця землі річки, у безводних колись місцях виникали згубні повені.
Константинопольці на чолі з патріархом і імператором виходили з міста і здійснювали молебні про припинення небаченого за силою лиха. Під час одного молебню з натовпу був невидимою силою піднятий у повітря хлопчик і віднесений на таку висоту, де людський погляд уже не міг його бачити. Потім цілим і неушкодженим отрока опустили на землю і він розповів, що там, у височині, він чув і бачив, як Ангели, славлячи Бога, співають: “Святий Боже, Святий Крепкий, Святий Безсмертний”. Весь народ заспівав Трисвяту молитву, приєднавши до неї: “помилуй нас” – і землетрус припинився. Цю молитву Православна Церква співає за богослужінням і до цього дня.
Константинопольська паства любила свого патріарха за його подвижницьке життя, за його турботу про знедолених і за його проповіді. До наших днів дійшло багато творінь святителя. Найбільшу популярність здобули спрямовані проти несторіан два Слова святителя на похвалу Божій Матері і чотири Слова на Різдво Христове, що викладають православне вчення про Втілення Сина Божого. Загальну повагу здобула діяльність святого патріарха щодо влаштування благочиння у всіх церковних справах.
Оточений любов’ю і пошаною, Прокл відійшов до Господа в похилому віці († 446-447).
✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!
«Кут огляду» ближче до читача!
✅ Коротко і по суті. Підпишись на наш Telegram-канал
✅ Підтримай нас в Instagram