На Одещині школи відмовилися від терміна «молдовська мова» - МОН

На Одещині школи відмовилися від терміна «молдовська мова» - МОН

Найбільше представників молдовської національної меншини в Україні проживають в Одеській області. Загалом у регіоні налічується понад 700 закладів загальної середньої освіти різних типів і форм власності. У 16 з них освітній процес провадився українською і молдовською мовами.

Про це повідомляє «Кут огляду» з посиланням на Міносвіти і науки України.

З вересня 2023 року три школи з 16-ти, враховуючи свідомий вибір батьківської громадськості, педагогічних колективів, обрали для вивчення румунську мову як офіційну мову Європейського Союзу, змінивши статути та освітні програми.

Щодо питання зміни та визнання назви мови нещодавно перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець поспілкувався з колективами шкіл Одещини, у яких навчаються представники молдовської національної меншини. 

Школи ухвалили рішення відмовитися від використання назви «молдовська» та змінили його у статутних документах закладів та освітніх програмах. Тож офіційно всі школи Одеської області, що раніше навчали «молдовською», відтепер навчають державною мовою Республіки Молдова — румунською.

Забезпечити умови для розвитку мовної, культурної, релігійної самобутності національних меншин — це частина євроінтеграційного курсу України. Саме тому створення рівних освітніх можливостей є важливим напрямом роботи МОН.

Довідково:

В одеських закладах освіти всі учні можуть опановувати освітню програму державною мовою. Водночас для представників національних меншин діє оптимальна модель використання мов в освітньому процесі. Ця модель передбачає навчання двома мовами, коли певний відсоток предметів вивчається українською, а решта — рідною мовою національної спільноти, згідно імплементації Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів стосовно прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах» від 08.12.2023 No 3504-IX.

16 березня 2023 року парламентом Республіки Молдова було ухвалено закон про заміну в усіх нормативних актах країни поняття «молдовська мова» на «румунська мова». Органи виконавчої влади України, зокрема МОН, у відносинах з Республікою Молдова використовують лише поняття «румунська мова».

Пізніше ЄС вилучив із переліку офіційних мов молдовську, згодом уряд України ухвалив рішення щодо використання поняття «румунська мова» замість поняття «молдовська мова».

 

Залишайтеся в курсі важливих подій! Слідуйте за нами:

✅ у facebook (та запроси друзів!)

✅ у нашому Telegram-каналі

✅  в Instagram