В Україні різко подорожчають сигарети: коли, чому та скільки коштуватиме пачка

В Україні різко подорожчають сигарети: коли, чому та скільки коштуватиме пачка

Міністерство фінансів розробило законопроєкт, відповідно до якого сигарети мають подорожчати вже в липні. Вноситимуться зміни в Податковий кодекс: акцизи на сигарети мають зафіксувати в євро. Документ уже найближчим часом розглянуть парламентарі. Якщо його ухвалять, за кілька років пачка сигарет подорожчає більш ніж на 40 грн. Про те, як та чому підвищують ціни на сигарети, повідомляє OBOZ.UA.

Підвищення цін на сигарети – це одна з умов МВФ

Україна в межах меморандуму з МВФ отримала рекомендацію підвищити акцизи на цигарки. Це дозволить додатково збирати мільярди гривень щорічно. Підвищення податків передбачено Національною стратегією доходів та євродирективою ЄС 2011/64/EU.

Міністерство фінансів підрахувало: поступове підвищення ставок дозволить збільшити податкові надходження:

у 2025 році на 612 млн грн,

у 2026 році на 5 001 млн грн,

у 2027 році на 9 379 млн грн,

у 2028 році на 13 852 млн грн.

Подорожчання також буде відбуватись поетапно. Ще кілька років тому в Податковий кодекс внесли зміни, які передбачали щорічне підвищення акцизів на цигарки на 20%. Це мало призвести до того, що вже у 2025-му акциз на 1000 сигарет був би на рівні 90 євро.

Проте гривня значно девальвувала за ці роки, тож наступного року акциз у перерахунку на валюту ЄС сягатиме всього 70 євро. Підвищення до 90 євро вирішили розтягнути аж на три роки, до 2027-го.

Виконавчий директор ГО "Життя" Дмитро Купира (організація бореться з палінням) вказав на недолік в урядовому законопроєкті. Йдеться про пільгову ставку для тютюнових виробів для механізмів нагрівання ("електронні сигарети"). Для них фактично ввели знижку в 20%.

"Ми вітаємо ініціативу підвищення акцизів. Ми маємо два критичні зауваження: сам процес підвищення пропонують розтягнути на три роки, що невиправдано. Нагадаю, що ми підвищуємо акцизи відповідно до зобов'язань перед ЄС. Ми їх мали виконати на вчора. Не потрібно розтягувати рішення аж до 2028-го. Це можна зробити в 2025-2026-му. Друге критичне питання – створення податкової преференції для сигарет із системою нагрівання", – пояснив він.

Скільки коштуватимуть сигарети

OBOZ.UA вивчив прогнози щодо можливого курсу валют в Україні від МВФ та Нацбанку. Якщо співвідношення між доларом та євро не зміниться, водночас інші складові вартості сигарет будуть сталими, то пачка сигарет із фільтром, які мають середню цінову категорію та середню якість сировини, згідно з розрахунками редакції коштуватиме:

2024 рік – 84.9 грн за пачку;

2025 рік – 101.8 грн за пачку;

2026 рік – 114.9 грн за пачку;

2027 рік – 126.5 грн за пачку.

Зростання ціни сприятиме збільшенню податкових надходжень. Наприклад, минулого року, коли обсяги продажів сигарет стабілізувались, а акциз зріс на 20%, податкові надходження зросли на 36%, до 80,3 млрд грн.

Зменшити кількість курців – одна із цілей уряду. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, куріння є причиною 130 тисяч передчасних смертей українців щороку від таких захворювань, як інфаркт, інсульт, онкологія тощо. Реалізація законопроєкту сприятиме зменшенню споживання сигарет і, як наслідок, зниженню захворюваності на серцево-судинні хвороби та збільшенню тривалості життя українця, вважають у Мінфіні.

 

✅  Стань частиною спільноти « Кут Огляду» в facebook та запроси друзів!

«Кут Огляду» ближче до читача!

Все новини Бесарабії та України тут і зараз:

✅  Коротко і по суті. Підпишіться на наш Telegram-канал

✅ Підтримай нас в Instagram