Верховна Рада підтримала законопроєкт про реформу Генпрокуратури

Верховна Рада підтримала законопроєкт про реформу Генпрокуратури

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про внесення змін у закон про реформу органів прокуратури, - повідомляє ЛІГА:ЗАКОН.

Відповідний Закон (проект № 1032) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» було прийнято ранковому засіданні 19 вересня з урахуванням пропозицій профільного комітету й техніко-юридичними правками.

До другого читання законопроекту було прийнято 197 правок.

За таке рішення проголосували 259 депутатів, проти виступили 23 нардепа.

Серед основних нововведень:

1. Після проведення атестації прокурорів замість чинної структури органів прокуратури передбачено створюється нова структура: Офіс Генерального прокурора, обласні та окружні прокуратури. Генеральному прокурору буде надано право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури.

2. Ліквідовуються військові прокуратури, але при цьому встановлюється право Генпрокурора в разі потреби утворювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур.

3. Зменшується максимальна кількість працівників органів прокуратури з 15000 до 10000 осіб.

4. Генпрокурор матиме повноваження затверджувати: стратегію розвитку прокуратури; систему оцінювання якості роботи прокурорів; порядок вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів; порядок розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для такої посади.

5. Усі кандидати з вищою юридичною освітою та стажем роботи у сфері права матимуть можливості брати участь у відборі на заміщення посад в усіх органах прокуратури.

 

6. Національну академію прокуратури України перетворять на Тренінговий центр прокурорів України.

7. Заплановано підвищити базовий посадовий оклад прокурора з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а також установити обмеження в розмірі 25 % для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року, яка нараховується виключно відповідно до оцінки його роботи. 

8. Прокурори, які на день набрання чинності зазначеним Законом займають посади прокурорів у Генпрокуратурі, регіональних і місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації. Її проводитимуть у порядку, передбаченому цим Законом. Атестація не поширюватиметься на прокурорів САП.

9. Атестацію прокурорів проводитимуть кадрові комісії, які оцінюють професійну компетентність прокурорів, їх професійну етику та доброчесність.

10. Атестація прокурорів включатиме: 1) складення іспиту у формі анонімного письмового тестування для виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора; 2) проведення співбесіди з метою оцінки відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для виявлення рівня володіння практичними знаннями та навичками прокурори виконуватимуть письмове практичне завдання. У разі неуспішного проходження атестації прокурора звільнять з посади.

11. Тимчасово, до 1 вересня 2021 року, передбачено зупинити повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

12. Знову змінюються вимоги до особи, яка претендує на зайняття посади Генерального прокурора: кандидат повинен мати вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше п'яти роківНагадаємо, цю норму було змінено, аби призначити на цю посаду Ю.Луценко.

При цьому установлюється, що Генеральний прокурор: затверджує порядок проведення добору кадровими комісіями на зайняття вакантної посади прокурора; визначає порядок заміщення тимчасово вакантних посад прокурорів в органі прокуратури; призначає осіб на адміністративні посади в Офісі Генерального прокурора та на посаду керівника обласної прокуратури (за схваленням Комісії з добору керівного складу органів прокуратури); визначає порядок розгляду дисциплінарних скарг кадровими комісіями про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження; визначає порядок прийняття рішення кадровими комісіями за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав, передбачених Законом «Про прокуратуру», про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення або рішення про неможливість подальшого перебування особи на посаді прокурора.

Головне юридичне управління надало зауваження до законопроекту, підготовленого до розгляду в другому читанні: законопроект потребує доопрацювання та внесення на повторне друге читання.