24 жовтня 2019 року в Києві захворювання на дифтерію підтвердили у 9-річного школяра, ще 15 випадків дифтерії від 17 жовтня зафіксували в Ужгороді.
Під час останньої епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.
За даними МОЗ, лише 70% дітей і значно менше дорослих вакциновані від дифтерії та правця в Україні.
"Дифтерія – страшніша за кір. Бо смертність набагато вища: з тисячі хворих, за статистикою, помирає від 50 до 100 людей, – пояснювала в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
Від літа 2017 року через ускладнення від кору померли 39 людей"...
Захист від дифтерії забезпечує вакцинування. Щеплення робиться однією вакциною з правцем.
Для захисту дітей необхідно вакцинувати згідно з Календарем профілактичних щеплень (у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років). Дорослим ревакцинація від цих захворювань необхідна кожні 10 років.
Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія). Вона стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1% розчин сулеми знищують палички через 1 хвилину.
Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Джерело інфекції – хвора людина або носій коринебактерії, яка виділяє токсигенні штами збудника.
Хоча дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, також можна заразитися через предмети побуту (посуд, іграшки).
Серед основних симптомів:
біль у горлі,
підвищена температура, лихоманка,
набряк слизової оболонки ротоглотки,
наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу,
набряк шиї,
збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Ускладнення починаються тоді, коли токсин палички потрапляє у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники та нервова система.
Ускладнення від дифтерії можуть включати:
блокування дихальних шляхів,
інфекційно-токсичний шок,
пошкодження серцевого м'яза (міокардит),
ураження нервової системи,
нефрозонефрит,
легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).