Топ-5 найпопулярніших питань про новий ринок електроенергії

Топ-5 найпопулярніших питань про новий ринок електроенергії

Як і кому платити за світло і чому замість однієї енергетичної компанії з'явилося дві? Перший етап реформи ринку електроенергетики стартував в січні, тоді обленерго розділилися на дві компанії. Але нові правила досі викликають багато питань у одеситів. Що змінилося в енергосистемі країни - в інформації  пресцентру Одесаобленерго.

Що змінилося після запуску реформи?

Замість однієї компанії - стало дві. Енергопослуги одеситам з початку року надають Одесаобленерго, оператор системи розподілу, і компанія-постачальник - Одеська обласна енергопостачальна компанія.

Європейський досвід вже довів, коли функції поділяють дві незалежні компанії, система працює швидше і зручніше для клієнта. Кожна компанія зосереджена на своїх завданнях, обслуговує клієнтів якісніше.

Хто тепер встановлює тарифи на електроенергію?

Тариф на електроенергію, як і раніше, встановлює держава. І він один для всього населення. На відміну від цін для юросіб. Так, ціни для жителів в Одесі не відрізняються від цін в Києві або Львові. Всі компанії, які постачають електрику побутовим споживачам, зобов'язані виставляти тільки тарифи, встановлені НКРЕКП.

Кому платити за світло?

З 1 січня оплачувати послуги електропостачання необхідно за новими реквізитами в Одеську обласну енергопостачальну компанію.

А ось заборгованість за минулий рік погашати за старими реквізитами потрібно в Одесаобленерго.

Дуже важливо стежити за тим, щоб заборгованість не утворювалася. Згідно із законодавством, оператор системи розподілу повинен вимикати неплатникам світло.

Якщо ж заборгованість вже утворилася і оплатити її одним платежем немає можливості, компанії (і постачальник, і оператор системи розподілу) готові йти на зустріч і укладати договір про реструктуризацію. Тобто заборгованість можна оплачувати рівними частинами протягом обумовленого періоду. Ця послуга доступна як для побутових споживачів, так і для юридичних осіб.

Що робити, якщо є переплата з минулого року?

Одеситам, які оплатили за світло за старими реквізитами, варто звернутися до свого РЕМ та подати заяву на повернення грошей. Одесаобленерго для своїх споживачів спростила цю процедуру. Заяву можна завантажити на офіційному сайті компанії в розділі «Споживачам». Якщо сума переплат перевищує  15 000 грн, до заяви потрібно додати копії паспорта та ідентифікаційного коду в двох примірниках. Документи необхідно передати в обслуговуючий РЕМ. Адресу свого РЕМ можна уточнити на офіційному сайті Одесаобленерго в розділі «Контакти».

Як зміняться ціни на світло?

Ніякого різкого стрибка цін, про який ходили чутки, не відбулося. Держава зафіксувала вартість кВт-год на рік. Ціни на послуги енергетиків залишилися колишніми і це 1,68 грн / кВт-год.

Реальна вартість одного кіловата вище. Але, згідно із законом, різницю між тарифом для побутових споживачів і реальною вартістю доплачують підприємці.

Одесити платять за електрику значно менше, ніж мешканці європейських країн: у нас один кВт-год в цьому році вартує 3,6 євроцента, в Болгарії - 9,9, а в Греції - 19,1. Найдорожче світло  в Німеччині (33,2 євроцента - 9,12 грн / кВт-год) і Данії (33,6 - 9,23 грн / кВт-год).

Довідка

У травні 2019 року Одесаобленерго стала частиною енергетичного холдингу ДТЕК. Наразі компанія вивчає специфіку регіону і формує план модернізації і розвитку, щоб поліпшити якість електропостачання в регіоні, підвищити рівень клієнтського сервісу та цифровізувати мережі.