Оновлення прокуратури почалось сьогодні: що відомо про атестацію прокурорів?

Оновлення прокуратури почалось сьогодні: що відомо про атестацію прокурорів?

Сьогодні, 23 жовтня, у прокуратурі почалась атестація, в такий спосіб у надзорному відомстві планують перевірити рівень компетентності, професіоналізму, доброчесності своїх працівників. Оновлення, як кажуть у ГПУ, охоплює всіх, хто має намір продовжити працювати у прокуратурі - від співробітників Генеральної прокуратури до прокурорів областей і міцевих прокуратур.

Відтак, сьогодні першими проходять атестацію прокурори Генеральної прокуратури. Очікуємо на результати. А тим часом публікуємо допис Генеральнохї прокуратури про найважливіше, що мають знати українці стосовно атестації прокурорів:

 

Питання-відповіді щодо атестації прокурорів

 

1. Який порядок проходження атестації (всі разом або спочатку ГПУ, обласні, місцеві здають тести і проходять співбесіди)?
Реформа проходитиме “зверху донизу”. Тобто атестацію спочатку почнуть проходити прокурори Генеральної прокуратури України, потім − регіональних прокуратур і в останню чергу − прокурори місцевих прокуратур. Отже, за результатами атестації першим буде сформовано Офіс Генерального прокурора.
 
2. Які конкретні строки проходження атестації?
Генеральний прокурор публічно оголосив, що атестація прокурорів на всіх рівнях має завершитися протягом року. Буде докладено всіх зусиль, щоб завершити процес якнайшвидше. Графіки тестувань і співбесід, а також загальна інформація про хід реформи публікуватиметься на офіційному вебсайті.
 
3. Коли почалася атестація?
 Тестування на знання та вміння застосування законодавства серед прокурорів Генеральної прокуратури України відбудеться 23−24 жовтня 2019 року.
 
4. Які етапи та критерії оцінки кандидатів під час атестації?
Атестація складається з трьох етапів, і до кожного наступного етапу кадрові комісії будуть допускати тих прокурорів, які успішно пройшли попередній етап.
 
 
5. У чому полягає перевірка на доброчесність?
Кадрові комісії здійснюють перевірку дотримання прокурорами вимог професійної етики і доброчесності. Так, перевіряється, серед іншого, відповідність витрат і майна прокурора та членів його сім’ї, а також близьких осіб задекларованим доходам, відповідність поведінки прокурора вимогам професійної етики. Ці питання, серед інших, обговорюються з кандидатом під час співбесіди.
Закон передбачає, що “для проведення співбесіди кадрові комісії вправі отримувати в усіх органах прокуратури, у Раді прокурорів України, секретаріаті Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, Національному агентстві з питань запобігання корупції, інших органах державної влади будь-яку необхідну для цілей атестації інформацію про прокурора”.
адрова комісія, враховуючи всю зібрану інформацію та надані прокурором пояснення, матиме можливість прийняти виважене рішення щодо доброчесності прокурора та відповідності його поведінки вимогам професійної етики.
 
6. Хто буде в кадрових комісіях і як і за якими критеріями проводитиметься їх набір? Як зможуть члени комісії, які не є прокурорами, оцінити прокурорів?
До складу кадрових комісій будуть включатися особи, делеговані міжнародними організаціями, вітчизняні експерти. Також передбачається, що до складу комісій будуть входити прокурори.
Результат проходження тестування на знання і вміння у застосуванні закону та на іспиті із загальних здібностей буде згенеровано програмою одразу після завершення тестів. Письмове практичне завдання буде оцінюватись кадровою комісією під час співбесіди шляхом порівняння розв’язання завдання із правильною відповіддю.
Після виконання практичного завдання відбудеться співбесіда з питань професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Рішення про успішне або неуспішне проходження цього етапу буде прийматися членами комісії шляхом голосування.
 
7. Чому до уваги комісіями можуть братися анонімні повідомлення?
Законом передбачено право фізичних та юридичних осіб, органів державної влади і місцевого самоврядування подавати до відповідної кадрової комісії інформацію, яка може свідчити про невідповідність прокурора критеріям компетентності, професійної етики та доброчесності.
Вивчаючи інформацію, члени кадрових комісій зобов’язані будуть звернутися до прокурора з проханням надати пояснення щодо порушених питань, надавши прокурору час на відповідь.
 
8. Яка черговість проходження тестування прокурорами?
Прокурори ГПУ першими почнуть проходити атестацію. Перше тестування заплановане на 23-24 жовтня 2019 року. Згодом атестація розпочнеться серед прокурорів обласних прокуратур. Процеси атестації прокурорів на різних рівнях можуть відбуватися одночасно. Графіки проходження етапів атестації будуть публікуватись на офіційному вебсайті. В останню чергу будуть атестовані прокурори місцевих прокуратур. Таким чином, атестація відбувається "зверху вниз", однак завершення атестації прокурорами на вищому рівні не є умовою для початку атестації прокурорів на нижчому рівні.