Як в Арцизі злочини проти журналістів «спускають на гальмах»

Як в Арцизі злочини проти журналістів «спускають на гальмах»

зображення: ETCETERA.MEDIA

Мені важко уявити, як  і ким у нашій країні долається несправедливість… Я не розумію, як в нашій країні народ може бути вільним и захищеним, якщо правоохоронці вкрай «нерішучі» навіть під час розслідування злочинів проти журналістів – тих, хто не боїться вголос говорити правду. Варто звернути увагу, що дана категорія кримінальних проваджень знаходиться на особливому контролі у прокуратурі Одеської області.

У невеличких містах, на кшталт м. Арциз Одеської області,  ця «нерішучість» , або, якщо казати прямо, повна бездіяльність - показник ефективності роботи правоохоронців.

Я – редактор суспільно-політичного видання «Кут огляду» - на власному досвіді впевнилась, що журналістика – професія не для слабких духом, найбільш незахищена та небезпечна. Журналісти – жертви безкарності? Але хто покриває свавілля депутатів і чиновників, які, мабуть, «зірку спіймали», забороняючи висвітлювати важливі для міста події?

Важко уявити, що таке можливо, але, нагадаю, мені «пощастило» впевнитись у бездіяльності правоохоронців  двічі.

Варто тільки направити об'єктив на депутата в той момент, коли він постає перед народом в не зовсім привабливому світлі - і з журналістом готові розквитатися, вибити телефон з рук, заборонити вести онлайнтрансляцію в будівлі мерії під час сесії міськради. Одним словом, вплинути на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов'язків ... будь-якою ціною.

14 лютого в ході чергової сесії Арцизького міської ради депутат міської ради (фракція «Наш край») завдав удар по кисті моєї руки, в якій я тримала телефон і здійснювала трансляцію сесії. Того ж дня я написала заяву в поліцію.  Слід виокремити той факт, що сайт Арцизької міськради майже не заповнюється, на той момент відео трансляції не було. Тому, беручи до уваги необхідність поширення суспільно важливої ​​інформації є  складовою демократичного суспільства, я вирішила стрімити наживо з місця подій.

Що робить слідчий відділ Арцизького ВП ГУНП в Одеській області? 19 березня постановою слідчого СВ Арцизького ОП ГУНП в Одеській області було закрито кримінальне провадження за ознаками кримінального злочину (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 171 КК України. Доказів достатньо, інцидент зафіксований в онлайні, є показання свідків, законодавча база – все є…. Але слідчі не готові провести справедливе й чесне розслідування. Чому?

Наступного дня після закриття кримінального провадження, де фігурує ім’я «уважаемого депутата», 20 березня,  вже Арцизький міський голова (до речі, також з партії «Наш край»)  вирішив заборонити фотофіксацію у сесійній залі під час відкритого засідання сесії Арцизької міськради. Нагадаю, я була присутня як редактор суспільно-політичного видання «Кут огляду». Зареєструвалася, з посвідченням журналіста, присіла в 6 ряд. В якийсь момент, щоб отримати інформацію для матеріалу, вирішила зробити фото присутніх в залі, однак мер сказав, що забороняє фотографувати, оскільки він відповідний дозвіл на фотозйомку НЕ надав.

І знову – дзвінок на 102, заява, Арцизький відділ поліції, але дані навіть  не були внесені до ЄРДРу… І знову повна бездіяльність правоохоронних органів…

З цього моменту все стало зрозуміло. Нічого не вдієш, але факт: в невеликому містечку, в самому серці Бессарабії - в рідному Арцизі – журналіст не може здійснювати професійну діяльність, не може розраховувати на справедливе розслідування.


В момент, коли стало зрозуміло, що боротьба за свободу слова блокується кимось в кулуарах (в умовах наших реалій, мабуть, звична справа ... ),  на допомогу прийшов адвокат Геннадій Реу  (адвокатське бюро «Reu & company»). І якби не юридична допомога і професіоналізм Реу Геннадія Васильовича , до якого можна звернутися в будь-який час (що в наш час вкрай важливо), боюся, що у всій цій непростій ситуації слідча своєю «нерішучістю» поставила би жирну крапку, підкріпивши сумну статистику України ще одним прикладом: 92% заяв про напади на журналістів не доходять до суду і залишаються безкарними.

Геннадій Реу попередив, що шлях  до справедливості буде складним. Це нас не зупиняє. Мабуть, хтось думає, що домовиться всюди… Побачимо.

Наразі по двом кримінальним провадженням адвокат Реу Геннадій, представляючи мої інтереси, звернувся до прокуратури Одеської області зі скаргами на бездіяльність прокурорів Білгород-Дністровської прокуратури  та уповноважених посадових осіб слідчого відділу Арцизького ВП Нацполіції в Одеській області.

Отже,якщо коротко, що зроблено нами (враховуючи повну бездіяльність правоохоронних органів, робимо тільки МИ).

Кримінальне провадження  №1219160220000069 від 14.02.2019. Досудове розслідування і процесуальні дії  у даному кримінальному провадженні здійснюються слідчим Каповою І.Д.

При наявних доказах і свідченнях, 19 березня справу закрито. Адвокат Реу Г.В. 5 квітня подає скаргу  на постанову про закриття кримінального провадження до прокуратури  Одеської області.

2 травня за результатами розгляду зазначеної скарги, першим заступником прокурора Одеської області Саулком О. постанову про закриття кримінального провадження скасовано, оскільки вона (постанова) винесена необґрунтовано та передчасно. Матеріали повернено до Білгород-Дністровської місцевої прокуратури.

21 червня я, дотримуючись настанов мого адвоката,  ознайомилась з матеріалами досудового розслідування . В ході ознайомлення нам стало відомо, що прокурором Колєвою Л.Г.  матеріали  відправлені т.в.о. начальника СВ Арцизького ГУНП Ільясову А.Ю.  Про виконання  вказівок необхідно було повідомити прокурору у строк до 14 червня 2019р.

Проте, матеріали досудового розслідування жодних процесуальних документів після вказівок прокурора не містять, що вказує на їх невиконання.

Це свідчить, по-перше, про бездіяльність  Ільясова А.Ю. як керівника органу досудового розслідування. Простими словами, слідчі не виконали вказівки прокурора Колєвої Л.Г. Це тягне за собою передбачену законом відповідальність.

По-друге, можемо говорити й про бездіяльність Капової І.Д., адже досудове розслідування здійснюється саме слідчою Каповою. Нагадаю, слідчий забов’язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі.

На додаток, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, прокурор Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Колєва Л.Г. не вжила жодних заходів  у зв’язку з невиконанням наданих вказівок.

Станом на сьогоднішній день , після спливу 2 місяців, жоден з пунктів, відмічених у вказівках від 14 травня, не виконаний.

Кримінальне провадження  №12191602200000118 від  03. 04.2019р. Досудове розслідування і процесуальні дії  у даному кримінальному провадженні здійснюється  також Каповою І.Д.

Згідно із постановою про призначення процесуального керівника від 03.04.2019р., старшим групи прокурорів є прокурор Білгород-Дністровської місцевої прокуратури – Стойкова Г.Ю.

 І знову «драсьте». Спочатку відомості взагалі не внесли до ЄРДРу.
Адвокатом адвокатського бюро «Reu & company» Реу Геннадієм Васильовичем була подана скарга на бездіяльність уповноважених посадових осіб СВ Арцизького ВП ГУНП в Одеській області в Арцизький районний суд Одеської області. В ході судового засідання прийнято рішення про задоволення даної скарги, яке зобов'язало уповноважених посадових осіб внести відомості в ЄРДР і почати досудове розслідування. Суддя прийняв, на мій погляд, справедливе рішення, тим самим визнавши бездіяльність посадових осіб Арцизького ВП ГУНП в Одеській області.

12 квітня, аби забезпечити проведення повного досудового розслідування, адвокатом Реу Г.В. було заявлене клопотання прокурору  Стойковій Г.Ю. про проведення процесуальних дій. Це клопотання того ж дня задоволено.

28 травня Геннадій Реу, представляючи мої інтереси,  подав запит прокуророві Стойковій. 4 червня ми отримали відповідь на адвокатський запит, у якій надали загальну інформацію щодо ходу досудового розслідування: проведено ряд слідчих дій, зазначених у клопотанні, в тому числі – допитано свідків і мене як потерпілу. Слідчі дії тривають.

21 червня, три тижні потому, я ознайомилась з матеріалами розслідування. Як виявилось, 12 квітня прокурор Стойкова Г.Ю. направила вказівки т.в.о. керівника слідчого відділу Арцизького ВП ГУНП в Одеській області Ільясову А.Ю. для доручення  слідчому проведення процесуальних дій у досудовому розслідуванні, про виконання яких необхідно було повідомити прокурору у строк до 26.04.2019р. Проте, з огляду на матеріали, очевидним є незабезпечення у належній мірі виконання вказівок прокурора. Слідчий Капова не допитала всіх свідків, не долучила копії відеозапису засідання сесії Арцизької міськради. Скажу більше, до матеріалу залучили список присутніх депутатів від 14 березня, а не 20 березня (день, коли стався конфлікт).

Це свідчить про бездіяльність слідчого Капової  та т.в.о. керівника СВ Арцизького ВП Ільясова. Але, судячи з усього, прокуратура досить лояльна до арцизьких слідчих, які системно не виконують пункти вказівок та доручень прокурора. Бо за весь цей час прокурор Сойкова Г.Ю. не вжила заходів, аби забезпечити  виконання вказівок у повному обсязі.

Таким чином, правоохоронні органи фактично самоусунулися від дотримання вимог законодавства України, а отже - і від виконання своїх службових обов'язків.

Як зазначено вище,  адвокатом адвокатського бюро  «Reu & company»  Реу Геннадієм подані дві скарги до обласної прокуратури  на бездіяльність уповноважених посадових осіб Білгород-Дністровської місцевої прокуратури та СВ Арцизького ВП ГУНП в Одеській області по двом кримінальним провадженням.

У скаргах Реу Г.В. просить витребувати матеріали кримінальних проваджень, вжити заходів щодо виконання процесуальних дій відносно прокурорів місцевої Білгород-Дністровської прокуратури,  за неналежну організацію досудового розслідування у кримінальних провадженнях  т.в.о. начальника СВ Арцизького ВП ГУНП в Одеській області Ільясовим А.Ю.  та слідчого Капової І.Д. направити лист до СУ ГУНП в Одеській області, з метою проведення перевірки та прийняти рішення дисциплінарного впливу.

Маємо надію, що високий рівень професіоналізму наших партнерів з адвокатського бюро «Reu & company» та заходи, вжиті прокурорами області,  зіграють ключову роль у цьому питанні.

«Кут огляду» не боїться казати правду, не боїться показувати свавілля, яке панує в мерії. Я впевнена, що прийшов час попрощатися з обранцями народу, які прийшли до влади, прикриваючись  демократичними гаслами, обіцяючи містянам найкраще. Як показала, практика, дуже швидко депутати, міські голови  забувають, що їх обрали люди, їм довірили будувати майбутнє…Забувають про сучасні моральні засади і цінності, про відкритість і публічність влади, уподібнюючись авторитарним політикам з недалекого минулого. І щоб вивести «на чисту воду» наших «правителів»,  достатньо повернути об’єктив в їх сторону.

Якщо в вас є таке бажання, пам’ятайте, скоріш за все, правоохоронці не стануть вас захищати. Якщо ви маєте на меті донести до суспільства важливу інформацію, рекомендую одразу звернутися до адвокатського бюро «Reu & company»  - без висококваліфікованої правової допомоги й послуг адвоката – професіонала шансів відновити справедливість немає… в Арцизі так точно. Чому? Відповідь на поверхні.

 


НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ:

 В Арцизе полиция не реагирует на преступления против журналистов

Власть и СМИ: когда ошибки не учат ...

Преступления против журналистов, или как в Арцизе «хоронят» заявления на этапе досудебного расследования

Губернатор, лидер "Батьківщини", ралли и Арцизский горсовет…

Преступления против журналистов: прокурор области отменил постановление следователя Арцизского райотдела о закрытии дела

Журналісти - «жертви безкарності»

СЮЖЕТ/7 КАНАЛ:

 

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить