Законопроєкт про запуск ринку землі знову розглянуть у лютому. Що варто знати?

Законопроєкт про запуск ринку землі знову розглянуть у лютому. Що варто знати?

Автор: Мазур Наталя, редактор "Кут Огляду"

Вже, мабуть, ніхто не має сумніву, що  сільськогосподарську землю (приблизно 32 млн. гектарів) відкриють для продажу. Хоча, як відомо, й до цього часу земля продавалась. Офіційно – ні, проте не забуваємо про емфітевзис (довгострокове, відчужуване та успадковане речове право на чуже майно –ред.).

Цього місяця запуск ринку с/г земель знову приверне до себе увагу, адже друге читання законопроекту №2178-10  має відбутися у лютому. Чергова сесія парламенту відбудеться вже цього тижня.

 Нагадаю, що 13 листопада минулого року законопроєкт №2178-10 про відкриття ринку сільськогосподарських земель був прийнятий за основу. Законопроєкт схвалили 240 народних обранців (більшість партії «Слуга народу» та мажоритарні депутати).

Процес розгляду та прийняття законопроекту за основу був насичений конфліктними ситуаціями. Супротив чинили представники політичних сил «ОПЗЖ» та фракція Юлії Тимошенко. Митингували проти й українські аграрії.

Після схвалення проекту політики внесли 4016 правок до документу, який має прописати механізм відкриття ринку сільськогосподарських земель. Більше за всіх зауважень та рекомендацій вніс «ОПЗЖ» - понад 3000 правок.

Але не факт, що всі вони будуть розглянуті. Це має вирішити Верховна Рада.

Головні правки:

  • зміна назви документа. Тепер законопроєкт називається так: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».
  •  ліміт на продаж землі в одні руки: його запропоновано опустити з 210 тис. до 10 тис. га. на етапі оформлення договорів це контролюватимуть нотаріуси.
  • продаж землі іноземцям тільки після референдуму
  •  власниками землі зможуть ставати банки через стягнення її як застави за невиплачені кредити. На них обмеження в 10 тис. га не розповсюджуватиметься.

Цікаве:

  • законопроєкт містить лише 11 статей
  • на старті запуску ринку землі ціна за гектар коливатиметься від 1500$ до 1700$ за гектар
  • за результатами опитування аграрного комітету ВР, лише 7% готові продати паї
  • землею комунальних та державних підприємств після відкриття ринка громади будуть розпоряджатися  самостійно – вони будуть вирішувати, чи здавати в оренду, чи продавати. Є ідея обмежити кількість землі, яку громади можуть продати в рік, до 10% і тільки якщо за це рішення проголосують не менше двох третин обраних депутатів місцевої громади.